Co byste měli vědět o vikinzích, navoněných metrosexuálech raného středověku
20. 3. 2021 – 18:08 | Člověk | Pavel Jégl | Diskuze:
Vikingy můžeme s nadsázkou označovat za „metrosexuály“ raného středověku. Nebyli to primitivní divoši, nenosili rohaté přilby. Byli krutí, ale styloví, měli svou módu, česali se a myli. Dokonce používali voňavky.
Popkultura většinou vykresluje vikingy v krví nasáklých příbězích jako zarostlé a brutální bojovníky s těly pokrytými tetováním a jizvami. Pro mnichy a rolníky ze západní Evropy byly vskutku nájezdy hord vikingů v osmém a devátém století jako zatmění slunce, katastrofa biblických rozměrů. A podle legendy zlotřilí vikingové Tunna a Gommon zavraždili svatou Ludmilu.
Reputace, která není zcela nezasloužená, si však žádá doplnění. Tady je sedm věcí, které byste měli o vikinzích vědět.
Kdo vlastně byl viking
Ve staré severštině, předchůdci dnešních skandinávských jazyků, se objevuje slovo „vikingr“, které označuje člověka, a termín "viking" pro konkrétní druhy činností.
„Skandinávci o sobě samých nikdy nemluvili jako o vikinzích ve smyslu identity kohokoliv ze Skandinávie. Slovo spíš označovalo činnost, nájezdy nebo lidi, kteří se tomu věnovali," vysvětluje Jan Bill, profesor vikinské archeologie a kurátor muzea vikinských lodí v Oslu. „Současnou praxí je ale používat termín viking k popisu všeho skandinávského z vikinského období,“ upozorňuje Bill.
Vikingové zkrátka nebyli geny definovaný národ, jak by se dalo předpokládat z některých seriálů, filmů a knih. Bylo to spíš společenství s určitým životním stylem, který se projevoval ve způsobu boje, v mořeplavectví, v pirátství, ve stavbě lodí i sídel.
Tento závěr podporuje mimo jiné objev vikinských koster pohřbených na severních ostrovech Skotska. Nahlíženo genetikou – byly skotské a irské, bez skandinávského vlivu.
A protože vikingové nebyli národem nebo etnickou skupinou, nepíšeme je ani s velkým písmenem na začátku.
Žádní otrhanci, ale elegáni
Vikingové jsou často na ilustracích zobrazování jako rozježení chlápci s rohatými přilbami. Z archeologických nálezů ale vyplývá, že měli ve své výbavě hřebeny, pinzety na vytrhávání chloupků, párátka, náčiní na broušení nehtů a dokonce používali vonné masti.
A jak je líčí středověké prameny? „Každý den si česali vlasy, každou sobotu se koupali a často měnili špinavé šaty za čisté,“ píše o vikinzích ve třináctém století kronikář John z Wallingfordu.
„Jejich oblečení bylo velmi barevné. Milovali šperky a všelijaké ozdoby. Měli daleko k nudnému stylu, ve kterém jsou zpravidla zobrazováni,“ vysvětluje archeoložka Camilla Cecilie Wennová z muzea kulturní historie univerzity v Oslu.
A jejich pověstné tetování - to nebyly jen hrubě nanesené inkoustové skvrny, ale propracovaná umělecká díla nesoucí rituální význam.
Rohatý nesmysl
„Rohaté přilby jsou výmysl z období romantismu,“ říká Jan Bill. „Na žádné nalezené helmě z vikinského období nebo předcházejících staletí nebyly rohy,“ dodává.
Je jasné proč. S rohy na helmě by vikingové sotva vyhráli nějaký souboj.
Prvotní "omyl" způsobil v roce 1876 autor kostýmů Carl Emil Doepler při inscenaci opery Richarda Wagnera Prsten Nibelungův inspirované germánskou mytologií, kde válečníkům-pěvcům přidal rohy. Vzhledem k tehdejší oblibě opery se není co divit, že se představa rozšířila postupně po celé Evropě i dál za její hranice.
Jak Doepler na podobu přileb přišel? Jednak potřeboval postavy vikingských bojovníků nějak jednoduchým způsobem odlišit od jiných postav, ale hlavně za to může rodící se německý nacionalismus.
Němci byli v té době fascinovaní severskými dějinami, ztotožňovali se s nimi, protože jim nabízely jinou alternativu ke klasickým antickým dějinám. Doeplera proto napadalo propojení antiky a severských dějin. Vzal tradičně zobrazované antické přilby, spojil je dohromady s (lehce) rohatými helmami germánských kněží – a posadil je vikingům na hlavy.
Marihuana i Buddha
Vikingové plenili. Avšak byli také zdatní obchodníci s širokou sítí kontaktů od Kaspického moře po Grónsko. Dopluli do Ameriky pět století před Kryštofem Kolumbem.
O rozmanitosti jejich obchodování vypovídají archeologické nálezy pohřebních lodí z Osebergu, vystavených v muzeu v Oslu. U jedné z pohřbených žen se našel kožený váček s marihuanou.
„Semena mohla sloužit k rekreačním nebo léčebným účelům nebo také k pěstování rostlin konopí na výrobu textilií nebo provazů,“ vysvětluje Jan Bill.
Na různých vikinských nalezištích se objevily látky a perly až z dalekého z Orientu nebo arabské mince, mnohdy rozseknuté, protože Vikingové je nepoužívali pro jejich nominální hodnotu, ale kvůli váze stříbra a dalších cenných kovů, které platidla obsahovala. Na švédském ostrově Helgö nelezli archeologové bronzovou sošku Buddhy, která také spadá do tohoto období.
Jak to bylo s drakkarem
Výraz drakkar přivádí k nepříčetnosti puristy mezi historiky, kteří zdůrazňují, že přestože zní autenticky, pochází z devatenáctého století. Vychází z moderního švédského slova „drake“, v množném čísle „drakar“, které označuje draka a odkazuje na mytické zvíře, které zdobilo přídě vikinských lodí.
Velmi podobné termíny se vyskytují také ve staré severštině. Pojem „dreki“, v množném čísle „drekar“, se objevil v sedmi básních z období Vikingů. „Nebyl to technický, ale spíš poetický termín,“ tvrdí Bill.
Naopak shoda panuje o tom, že tyto lodě s malým ponorem, které měly vesla, plachty nebo obojí, byly obávané pro svou obratnost, rychlost a schopnost překonat moře i doplout po řekách hluboko do vnitrozemí.
Ženy v první linii
Když archeologové kdysi v některém z vikinských hrobů objevili zbraně, automaticky předpokládali, že pohřbený byl muž – a to i v případě, že hrob obsahoval také šperky. Až později, poté, co ostatky z hrobů, považovaných na základě pohřbených předmětů za mužské, podrobili osteologickému (kostnímu) rozboru, ukázalo se, že celá řada z nich patřila ve skutečnosti ženám.
Četnost ženských ostatků se zbraněmi svědčí o tom, že vikingové nenechávali družky doma u plotny, ale naopak na své výpravy vyráželi společně, což ostatně naznačovalo třeba zajetí manželky slovutného vůdce Hæstena anglosaskými bojovníky.
Ťuknout sklenicemi
Podle jedné z legend vděčíme za zvyk přiťuknout si nápoji právě Vikingům. Své sklenice s pivem nebo medovinou sráželi razantně, aby se obsahy obou promíchaly a oba konzumenti si byli jistí, že jejich nápoj není otrávený. Pro tuto teorii však neexistují žádné důkazy.
Navzdory pověrám však Vikingové nepili z lebek zabitých nepřátel.