Co je úchvatnější než superměsíc? No přece superzemě
13. 7. 2022 – 14:05 | Vesmír | Pavel Jégl | Diskuze:
Úplněk Měsíce vás patrně neohromí, byť ten, který jste mohli vidět v noci na čtvrtek, byl výjimečný. Na nebi visel superměsíc - náš přirozený satelit v tomto roce zářil nejvíc. Působivější pohled však nabízí úplněk Země pozorovaný z Měsíce, který nafilmovala japonská sonda. (AKTUALIZOVÁNO, 14.7. 02:20)
Měsíc se představil v plné parádě. Náš věrný souputník, který obíhá Zemi po eliptické dráze, se ve středu přiblížil na pouhých 357 264 kilometrů (jindy bývá i dál než 400 000 kilometrů). Současně byl na opačné straně od Země než Slunce a celý osvícený, tedy v úplňku.
Když je Země v úplňku...
Při štěstí na bezoblačnou oblohu jste tak spatřili zářící kotouč o 10 procent větší než při jiných úplňcích a zářivější dokonce o víc než 25 procent. Takovému úkazu se říká superúplněk nebo superměsíc.
Při superměsíci můžeme pouhým okem pozorovat měsíční hory a údolí.
(K tomu stručný manuál: Světlé oblasti tvoří sopečné vysočiny zvané terrae, což je latinský výraz pro pevninu. Tmavé oblasti, označované jako mare, tedy moře, jsou zase prastaré a vyschlé lávové příkrovy.)
Takto viděli superměsíc v noci na čtvrtek lidé v různých částech světa:
Napadlo vás ovšem někdy, jak vypadá úplněk Země pozorovaný z Měsíce? A v čem je vlastně jiný?
Zachytila ho sonda SELENE, známá spíš pod jménem KAGUYA, kterou vyslala na oběžnou dráhu Měsíce japonská vesmírná agentura JAXA. Ve videu s vysokým rozlišením můžeme vidět fascinující pohled na vycházející Zemi nad měsíční krajinou.
Jak se můžete přesvědčit, je to velkolepější úkaz než východ Měsíce v úplňku na Zemi. Naši planetu vidíte jasněji než Měsíc. Důvod je prostý – Měsíc, na rozdíl od Země, nemá téměř žádnou atmosféru. A Země je zřetelnější také proto, že odráží zpět do vesmíru mnohem víc slunečních paprsků než Měsíc.
... a k tomu se točí
„Měsíčňan“ může naši planetu pozorovat na svém nebi ve stejných fázích, jaké vidíme na našem nebi u Měsíce.
Jsou ale posunuté. Nyní, když se Měsíc na pozemském nebi nalézá v úplňku, prochází Země na měsíčním nebi fází nov, to znamená, že přivrácená část jejího povrchu k Měsíci není osvětlena Sluncem.
Planetární vědec James O'Donoghue sestavil úžasnou animaci, která nám ukazuje, jak bychom svou Zemi viděli z Měsíce od úplňku až po nov – pokud bychom ho navštívili a měsíc na něm pobyli.
O'Donoghue poskládal animaci pomocí snímků NASA a polohových dat. Počítačem generované dílo s vysokým rozlišením, ukazuje nejen to, jak Země vypadá z Měsíce, ale i to, jak ve stejný čas vypadá Měsíc ze Země.
Měsíc je monochromatický a jeví se staticky. Je to dáno tím, že vůči naší planetě nerotuje, byť kolem ní obíhá. Vidíme pořád jeho stejnou stranu. Země je barevnější a dynamičtější. Rotuje, mění se, krajina před vámi ubíhá.