Loď uvízlou v Suezu vysvobodil Měsíc v superúplňku. Seslal na Zemi velký příliv

31. 3. 2021 – 9:30 | Příroda | Pavel Jégl | Diskuze:

Loď uvízlou v Suezu vysvobodil Měsíc v superúplňku. Seslal na Zemi velký příliv
Měsíc v superúplňku. | zdroj: Profimedia

S bagry a remorkéry vyprošťovali technici loď uvízlou v Suezském průplavu. Pomoc však přišla také z vesmíru. Nebýt přispění Měsíce, mohl kontejnerový kolos trčet v kanálu dodnes.

Kus ‚nebeského štěstí‘ měli technici, když počátkem týdne vyprostili loď Ever Given, 220 tisíc tun vážící plavidlo, které zaraženo do břehu téměř týden blokovalo Suezský průplav a světový obchod. Měsíc přihrál pracovníkům, snažícím se uvolnit klíčovou lodní tepnu, svůj úplněk.

Nebyl to běžný úplněk, ale superúplněk, nazývaný také superměsíc. Při něm je Měsíc blíž Zemi než při většině jiných úplňků a současně se Sluncem působí na naši planetu opačnými gravitačními silami. Ty vyvolávají na hladině výdutě, které se po rotujícím zemském povrchu pohybují, a tak nastávají velké (skočné) přílivy a odlivy.

Důležitý pro obchod i pro básníky

Nizozemská společnost Smit Salvage, která se na uvolnění kanálu podílela, původně odhadovala vyprošťovací práce na týdny. Nakonec z toho bylo šest dnů.

V neděli nastal superúplněk – a v pondělí vyvolal mimořádně vysoké přílivy. „Hladina během přílivů stoupala o 46 centimetrů nad normál, což výrazně usnadnilo narovnání a uvolnění lodi,“ píše na svém webu NASA Earth Observatory.

profimedia-0602078149 Rozhodující okamžiky při vyproštění lodi Ever Given na snímku ze satelitu. | zdroj: Profimedia

„Není pochyb o tom, že tyto přílivy byly součástí strategie pro vyproštění obrovského plavidla. Byly výraznější než při jiných úplňcích, kdy je Měsíc dál od Země,“ řekl meteorolog stanice CNN Judson Jones.

Měsíc tedy tentokrát ukázal svou důležitost. Důležitý je však nejen pro světový obchod či pro básníky. Je souputníkem Země od její pradávné minulosti. Měl zásadní vliv na podmínky na naší planetě, tedy i na vznik a rozvoj života. A není jisté, zda by bez něj lidská civilizace vůbec existovala.

Bez přirozené družice Země by zmíněný mořský příliv a odliv téměř neexistoval. Moře a oceány by se jen tiše vlnily. Neexistovaly by důležité plochy na mořských březích, které část dne zůstávají suché a část dne jsou zase zalité vodou.

Právě v těchto místech se přitom v pradávné minulosti Země začaly objevovat první zárodky života vycházejícího z moře. 

Klidná planeta s Lunou

Bez Měsíce by se výrazně změnila noční obloha. V noci by pořád byla tma jako za novoluní (novu), kdy Luna nevychází - Slunce svými paprsky zalévá jen její odvrácenou tvář. A jiné by také bylo klima. Měsíční gravitace zpomaluje rotaci naší planety. Bez ní by se Země otáčela rychleji, počasí by bylo divočejší, vanuly by silnější větry a rozdíly teplot by byly mnohem výraznější.

Bez Měsíce by patrně nebyl Suezský průplav, ba ani Ever Given. A pokud by přece jen byly, pak by zmíněná loď v Suezu vězela nejspíš ještě dnes.

Zdroje:
CNN, NASA Earth Observatory

Nejnovější články