Do 200 let se zvýší hladina oceánů minimálně o metr, varuje NASA

- Příroda autor: pal

Vědci z NASA varují, že se během 100 až 200 let zvýší hladina oceánů nejméně o metr. V ohrožení budou města jako Tokio nebo Singapur. NASA sleduje hladinu oceánů už od roku 1992. 

Ledovce v Grónsku a na Antarktidě tají rychleji, než kdykoli před tím. Ilustrační foto

Ledovce v Grónsku a na Antarktidě tají rychleji, než kdykoli před tím. Ilustrační foto,zdroj: Facebook NASA

Ledovce Grónska a Antarktidy tají rychleji než kdykoli předtím. "Vzhledem k nynějším poznatkům o rozšiřování oceánů v důsledku (globálního) oteplování a o tání ledovců a ledových krust je prakticky jisté, že zažijeme zvýšení hladiny moří nejméně o metr, pravděpodobně více," uvedl ve středu na webu NASA šéf výzkumného týmu Steve Nerem.

Připustil, že se ale neví, kdy se tak stane. Vědci odhadují, že za sto či více let. Od začátku jejich měření v roce 1992 se hladiny oceánů zvedly na různých místech o 7,6 centimetru až 23 centimetrů.

Tento jev se nyní zrychluje a nejspíš se bude dále zrychlovat. Předpovědi hovoří o tom, že do konce tohoto století hladiny stoupnou o 30 až 90 centimetrů.

Zvýšení hladin moří a oceánů o zhruba metr bude ohrožovat oblasti, v nichž nyní žije více než 150 milionů lidí, především v Asii. Některé tichomořské ostrovy by mohly zcela zaniknout, vážně postižena by byla velká města jako Dháka, Singapur či Tokio.

Také ve Spojených státech zvýšení hladiny změní podobu pobřeží, především ve státech jako Florida. Už nyní velké přílivy zaplavují některé ulice Miami, což se dříve nedělo, upozornil Michael Freilich z washingtonského sídla NASA.

Planeta se otepluje, a tak ledovce tají stále rychleji. "Nehovoříme o nějakém futuristickém scénáři. Údaje zaznamenané v posledních letech mě osobně hodně znepokojují," upozornil specialista NASA na ledovce Tom Wagner.

Tagy: NASA Arktida zahraničí Grónsko změna klimatu zvířata a příroda

Zdroje: ČTK