Elektronické tetování jako chytrý pomocník pro diabetiky

1. 8. 2017 – 17:42 | Člověk | Ladislav Loukota | Diskuze:

Elektronické tetování jako chytrý pomocník pro diabetiky
Chytré tetování. Kredit: Viirj Kan, Katia Vega | zdroj: tisková zpráva

Prevence je tím nejlepším způsobem, jak předejít zdravotním komplikacím. Zdravotníci ani pacienti přitom ale většinou nejsou zvyklí věnovat pozornost každé změně v těle. Objevují se však nápady, jak by tělo s trochou pomoci mohlo svůj stav telegrafovat do okolí. Naposledy výzkumnice Katia Vega spolu se svým týmem z MIT předvedla koncept biosenzoru DermalAbyss, které disponuje rozhraním právě ve formě chytrého tetování. 

Teploměr na kůži

Cukr nebo sůl - to jsou látky, u nichž kožní biosenzor DermalAbyss sám sdělí svému nositeli, zda jeho tělo vykazuje jejich nebezpečné (či nebezpečně malé) množství. Pro běžného člověka možná nepravděpodobná situace, pro diabetiky je to však potenciální účinný pomocník pro monitorování vlastního zdraví.

DermalAbyss je pouze konceptem, již nyní však v laboratorních podmínkách provedl funkčnost na vzorku prasečí tkáně.

Udělátko získává informace o stavu těla tak, že reaguje na intersticiální tekutinu, která vyplňuje mezibuněčný prostor. V případě změny stavu těla pak tetování změní barvu, indikující změnu stavu pH, cukru, soli či dalších možných látek.

Pokud by se DermalAbyss zkombinoval i s dalšími koncepty na poli chytrých tetování, mohl by například přivolat pacientovi sanitku. Teoreticky by bylo možné vytvořit i další varianty na jiné extrémní stavy těla včetně vyšší teploty.

Pacienti s cukrovkou se každopádně vynálezu jen tak nedočkají - tetování bylo vyvinuto především pro poměřování s jinými nápady na poli nositelné elektroniky pro letošní 2017 International Symposium on Wearable Computers. I když praktická aplikace časem není vyloučená. Předtím však bude potřeba potvrdit správné fungování biosenzorů, zajistit bezpečnost použitých látek a projít celou řadou klinických testů. To vše zabere minimálně desetiletí.

Zda se DerbalAbyss uchytí, je samozřejmě prozatím velkým otazníkem. Nejde však o jediný příklad inteligentního tetování. Loni MIT ve spolupráci s Microsoftem zveřejnilo rovněž koncept DuoSkin. Ten jako zlaté potažení (dočasně nanášené a podobné spíše "nalepovacím tetováním") na povrchu pokožky dovoluje s pomocí vbudovaných senzorů a vodivých ploch na dálku ovládat chytrý telefon či jiné typy rozhraní. Lze jej využít i jako kreditku, sloužit však může i jako senzor snímající tělní teplotu nebo tlak.

Testování novým trendem?

DuoSkin byl rovněž jenom konceptem pro International Symposium on Wearable Computers 2016, nikoliv komerční ideou. Ani u něj však nelze vyloučit, že něco podobného jiná společnost zákazníkům časem nabídne.

Jiným nápadem podobného druhu jsou nanesitelné vodivé obvody a čipy od statrupu Chaotic Moon, které se objevily před dvěma lety. Nejde opět o tetování v tradičním smyslu, jejich funkce jsou však podobné jako v případě DuoSkin, nechybí jim mnohem "punkovější" vzhled a především je lze mezi sebou kombinovat a tak případně spojovat do větších celků.

Chytrá tetování samy o sobě navazují na myšlenku "wearables" alias nositelné elektroniky - inteligentního oblečení, jemuž byly dodány výpočetní technologie a přístup k internetu.

Wearables jsou některými odborníky od roku 2010 označovány za další logický krok v evoluci počítačů, doposud jsou však symbolizovány prakticky jenom nepříliš funkčními brýlemi Google Glass a fitness náramky. Je však možné, že část zákazníků bude namísto dočasnějších možností raději preferovat trvanlivější wearables ve formě chytrého tetování.

Skutečnost, že vzdor solidnímu fungování v prototypech zatím nikdo nenabízí skutečné, komerčně dostupná chytrá tetování, samozřejmě jasně naznačuje, že po nich možná nebude takový zájem. Faktem ovšem je, že DuoSkin a podobné koncepty do letošního roku především zkoumaly nezdravotní aplikace - jenže právě monitorování zdraví je pro chytré tetování zřejmě nejvíce slibným využitím.

Následovníci DermalAbyss disponují určitou permanentností, kterou oděvní wearables jednoduše nemají. Stále bude samozřejmě možné sáhnout i po náramcích, přesto jsou chytrá tetování jednou z možností, jak by bylo možné prevenci a zdravotním implantátům nasadit přívětivější, módní tvář.

Zatímco ještě před několika desítkami let tetování platilo za záležitost kriminálních živlů, v nedaleké budoucnosti se klidně může naopak proměnit ve znamení naznačující vyšší životní standard.

DermalAbyss: Possibilities of Biosensors as a Tattooed Interface from Fluid Interfaces on Vimeo.

Zdroje:
Vlastní

Nejnovější články