Expedice se provrtala ledem do ztraceného světa. Je plný života

13. 6. 2022 – 23:36 | Příroda | Ladislav Loukota | Diskuze:

Expedice se provrtala ledem do ztraceného světa. Je plný života
Sonda do hlubin ledovce. | zdroj: Profimedia

Nový objev dává naději, že hluboko po povrchem ledovců se může skrývat pozoruhodný život.

Život si najde cestu i do míst, kde bychom to nečekali. Například pod antarktický led.

Před novozélandskými výzkumníky, kteří vrtali do Larsenova šelfového ledovce v Antarktidě, se půl kilometru pod ledovým povrchem rozestoupil prostor připomínající katedrálu. V něm tekla podzemní řeka.

Odhalena satelity

Na stopu podpovrchové řeky se výzkumníci dostali pomocí satelitních snímků, které odhalily atypickou rýhu v ledovci. Tušili, že by mohla být znakem podzemního řečiště.

S pomocí proudu teplé vody proto vyhloubili do těchto míst díru, aby svou hypotézu ověřili. Samotná přítomnost řeky je nepřekvapila. Šokovalo je však to, že je v ní bohatý život.

FXDM9KcRy4QM9FbV9Z2ULL-970-80 Život hluboko od ledovcem. | zdroj: kredit-NIWA/Craig Stevens

Šelfový ledovec je tlustá plovoucí ledová plošina, která se vyskytuje tam, kde ledovce nebo další toky ledu z ledového příkrovu tečou dolů k pobřeží a na povrch oceánu. Šelfové ledovce se nacházejí pouze v Antarktidě, Grónsku, Kanadě a v ruské Arktidě. Jejich tloušťka se pohybuje od 100 do 1000 metrů.

Když se na kameře sondy začaly objevovat kmitající šmouhy, výzkumníci se domnívali, že to je technická závada. Teprve za chvíli zjistili, že jde o hejno různonožců – drobných korýšů, které lze přirovnat ke krevetám.

Tak hluboko pod ledovým příkrovem výzkumníci žádný život nečekali.

„Když jsme pozorovali tvory z této řeky, bylo to, jako bychom vstoupili do ztraceného světa,“ řekl pro list The Guardian výzkumník Craig Stevens, fyzikální oceánograf z novozélandského Národního institutu pro výzkum vody a atmosféry s odkazem na slavný román Artura Conana Doyla.

Objev dosud neznámé struktury zaplněné korýši prý přiměl jeho tým „skákat radostí“.

Existuje víc takových světů?

Existence sítě řek a jezer schovaných pod příkrovem ledovcové masy je již dlouho předmětem teorií a bádání. V posledních letech se pro ni již začínají objevovat i skutečné důkazy. Dosud nebylo ale známo, jestli tam nalezneme i život.

Optimistické odhady předpokládaly přinejlepším existenci mikrobů. Nyní se ukazuje, že by se tam mohlo dobře dařit i komplexnějším drobným živočichům.

Novozélandský tým se chystá ve studiu objeveného podzemního biomu pokračovat. Výzkumníci v řece pod ledem nechali přístroje, které budou zaznamenávat, co se tam děje. Pozorování budou analyzovat v laboratořích na Novém Zélandu. Věří, že získají další cenné poznatky o druzích, na které pod ledovcem narazili. Chtějí sestavit ekologickou mapu této přírodní katedrály.

Zajímat se budou zejména o to, zda a jak se živiny dostávají do toku podzemního řečiště. To by mohlo napovědět, jestli se dá podobný podzemní ekosystém očekávat i jinde.

Vědci nicméně připomínají, že vlivem tání ledovců může být další existence nově odhaleného ekosystému ohrožena.

„Klima se mění a ačkoli povaha těchto změn je stále předmětem výzkumu, jisté je, že nás čekají velké změny,“ upozornil oceánograf Stevens.

Zdroje:

Nejnovější články