Experiment ve školce: Děti, které si hrály v zeleni, získaly imunitu

19. 10. 2020 – 19:28 | Člověk | Ladislav Loukota | Diskuze:

Experiment ve školce: Děti, které si hrály v zeleni, získaly imunitu
To je prostředí, kde vaše dítě získá imunitu. | zdroj: Profimedia

Imunita je v covidových časech často zmiňovaný pojem. Nová studie ukazuje, jak účinně nám k ní může pomoci příroda.

Ozelenění (greening) hřišť může výrazně prospět zdraví dětí, které si na nich hrají. Naznačuje to studie, která zkoumala imunitní systém dětí před tím a poté, co byla jejich hřiště s dlážděným povrchem zatravněna a osázena keři a mladými stromy.

Příroda vás vyzbrojí bakteriemi

Studie expertů z oborů medicíny, biologie a ekologie pod vedením profesora Aki Sinkkonena z Helsinské univerzity zkoumala zdravotní stav 75 dětí ve věku tří až pěti let ze dvou mateřských škol, která ozelenila svá hřiště.

Charakter půdy byl přitom blízký louce, anebo lesu. Nebyl na ní anglický trávník, ale různé druhy trav, doplněné půdokryvnými rostlinami i mechem.

Odborníci během experimentu povzbuzovali děti, aby trávily volný čas venku a hrály si s půdou. Cílem bylo, aby se studovaný vzorek dětí pohyboval v zelené oblasti alespoň 90 minut denně.

profimedia-0006733313 Děti by si měly hrát s půdou, aby se do jejich kůže dostaly 'přátelské' bakterie. | zdroj: Profimedia

Nakonec vědci s odstupem 28 dnů od počátku experimentu prozkoumali vzorek kožních mikrobů dětí. Zjistili přitom, že děti, které si hrály na zelené ploše, měly mikrobiotu (bakteriální osídlení těla) mnohem pestřejší než před měsícem. Také jejich krevní testy ukázaly širší škálu proteinů a buněk svázaných s imunitním systémem, a to včetně buněk spojených s autoimunitními postupy.

Zeleň jako prevence

Studie, kterou publikoval žurnál Science Advances naznačuje, že častější pobyt v zeleni zvyšuje imunitu jak proti vnějším, tak i vnitřním hrozbám. A to zejména díky 'přátelským' bakteriím, které získáváme z přírody.

Pokud bychom tedy do městské zástavby dostali více zelené plochy, nemusíme o tyto bakterie přijít ani v místě svého bydliště. Výzkum také upozorňuje, že betonování a asfaltování měst může být tím, co stojí za trendem vzestupu alergií a autoimunitních nemocí.

Poznatky ze studie experty překvapil. "Když jsme viděli výsledky, byli jsme překvapeni, jak přesvědčivé ukazují, že zeleň posiluje imunitu… Myslím, že naše studie může připravit půdu pro postupy, které povedou ke snížení autoimunitních chorob," sdělil profesor Aki Sinkkonen.

Takže covid-necovid, vyrazte do přírody! Ještě je zelená.

Zdroje:
Science Advances

Nejnovější články