Futuristický letoun, který vás vynese na okraj vesmíru, poprvé vyjel na ranvej

31. 3. 2021 – 16:04 | Technologie | Nedd | Diskuze:

Futuristický letoun, který vás vynese na okraj vesmíru, poprvé vyjel na ranvej
Letoun Imagine. Takto jste si ho představovali? | zdroj: Profimedia

Let v lodi Imagine bude vskutku výletem za hranice všedních dnů. Dostanete se až na hranici vesmíru a zažijete stav beztíže.

Virgin Galactic, společnost pro vesmírnou turistiku, představila v úterý novou kosmickou loď. Zrcadlovitě stříbrný letoun futuristických tvarů dostal jméno Imagine.

Je to pocta Johnu Lennonovi a jeho stejnojmenné skladbě, kterou Branson řadí mezi nejoblíbenější a nejinspirativnější.

Pro inspiraci na orbitu

Letoun je určen pro pasažéry, kteří si zaplatí 250 000 dolarů za letenku (v přepočtu 5,5 milionu korun). Během půldruhé hodiny dlouhého letu si vychutnají pohled na Zemi ze suborbitální dráhy na okraji vesmíru. Poté, co loď dosáhne maximální výšky 97 kilometrů, se budou moci odpoutat, aby si na několik minut vyzkoušeli stav beztíže.

Loď bude vynášet mateřský letoun White Knight Two, startující z letiště v americkém státě Nové Mexiko. Dopraví ho do výšky 80 kilometrů nad zemským povrchem. Tam Imagine vypustí.

Loď s pasažéry zažehne motory a vystoupí do výšky téměř 100 kilometrů, která je pokládána za hranici vesmíru. Dál bude klouzat bez motorů.

Nové letadlo s názvem VSS Imagine je plavidlo třetí generace vyvinuté společností Virgin Galactic se sídlem v Novém Mexiku. Následuje po lodi Unity a v přípravě je už třetí letoun – Inspire.

„Naším přáním je, aby ti, kdo s námi vyletí do vesmíru, získali nové pohledy a nápady, které přinesou naší planetě pozitivní změny,“ řekl při prezentaci Imagine šéf Virgin Galactic Richard Branson.

Kdy poletí?

To je klíčová otázka, na kterou Branson, miliardář stojící za korporací Virgin, která má pod křídly čtyři stovky firem, včetně Virgin Galactic, zatím nedal odpověď. Zkušební let bez turistů však má Imagine absolvovat letos v létě.

Projekty Virgin Galactic nabraly několikaleté zpoždění. Zabrzdila je havárie první Bransonovy vesmírné lodě Enterprise v roce 2014. Loď se rozpadla krátce po startu. Hlavní pilot tehdy utrpěl vážná zranění a kopilot zahynul.

Investoři přesto o Virgin Galactic mají zájem. V roce 2019 do ní například vložila korporace Boeing 20 milionů dolarů.

Virgin Galactic má už téměř sedm stovek závazných objednávek letenek. Prvního letu se chce zúčastnit sám Richard Branson. Zálusk si na něj dělal i fyzik Stephen Hawking. Bohužel ho už nestihne.

Zdroje:
Virgin Galactic, Space

Nejnovější články