Hvězdné války inspirovaly úžasný pilotovaný dron

24. 1. 2022 – 23:54 | Technologie | Pavel Jégl | Diskuze:

Hvězdné války inspirovaly úžasný pilotovaný dron
Jetson ONE během letu. | zdroj: Profimedia

Je to stroj stvořený pro radost. Videa dokládají, že podněcuje touhu po létání a fantazii. Představuje Jetson ONE dopravní prostředek budoucnosti?

Peteru Ternstromovi bylo devět let, když poprvé viděl film Návrat Jediho ze ságy Hvězdných válek. Ohromila ho scéna, ve které se Luke a Leia řítí vysokou rychlostí na létajících motorkách.

„Byla to pro mě osudová inspirace,“ cituje web stanice BBC Švéda, který spolu s Tomaszem Patanem před čtyřmi lety založil startup  Jetson. Firma se zaměřila na konstrukci elektrických vozidel s kolmým startem a přistáním (kategorie eVTOL).

Prototypy jejich stroje Jetson ONE už létají a ukázkové klipy publikované na YouTube mají miliony zhlédnutí.

Pilot v přilbě sedí uprostřed něčeho, co vypadá jako velký dron s rotujícími vrtulemi. Plavidlo se vznáší krajinou a vytváří vzdušné proudy, které ohýbají větve, zvedají spadané listí, anebo víří prach. Musí se vskutku cítit jako Luke ve Star Wars.

Klipy každopádně rozvířily ohromný zájem o Jetson ONE. Tři týdny poté, co firma zveřejnila své první video, Jetson přijal předobjednávky na 118 strojů. A to stroje nenabízí za pakatel, ale za 92 000 dolarů, což podle současného kurzu odpovídá dvěma milionům českých korun.

Jetson ONE poskytuje nejméně 20 minut letu na plně nabitou lithium-iontovou baterii s maximálním výkonem 88 kilowattů. Ternstrom však předpokládá, že se maximální doba letu zvýší na 30 minut a víc díky inovované technologii baterií, na které se pracuje.

Stroj je vyroben z kompozitních uhlíkových vláken a z dílů vytištěných na 3D tiskárně. Jeho hmotnost dosahuje pouhých 86 kilogramů. Vyvine maximální rychlost 101 kilometrů za hodinu.

Je vybaven senzory LiDAR, které měří vzdálenost na základě výpočtu doby šíření pulsu laserového paprsku odraženého od snímaného objektu. Systém sleduje terén a upozorňuje na překážky. Zpomalí rychlost, když se dron přiblíží k zemi. Letová data se zobrazují na smartphonu.

Konstruktéři dbali na bezpečnost, takže dron může letět i po ztrátě jedné ze svých vrtulí, ačkoli pilot v takové situaci bude vyzván k okamžitému přistání.

První stroje chce firma dodat majitelům příští rok. V některých zemích nebude k létání potřebná pilotní licence. Avšak Ternstrom chce, aby prvními majiteli byli lidé, kteří ji vlastní a kteří mají s létáním zkušenosti. Každý, kdo si Jetson ONE koupí, získá dvoudenní školicí kurz v Toskánsku.

„Tito lidé budou ambasadory naší značky. Jetson ONE je v podstatě stroj stvořený pro dovádění. Proto chci, aby jeho majitelé byli zodpovědní,“ řekl Peter Ternstrom.

Zdroje:
BBC, YouTube

Nejnovější články