Koronavirus NeoCoV by mohl zabíjet. Patrně se s ním ale nepotkáme

29. 1. 2022 – 8:08 | Příroda | Pavel Jégl | Diskuze:

Koronavirus NeoCoV by mohl zabíjet. Patrně se s ním ale nepotkáme
Netopýři jsou rezervoárem virů. Přebývá v nich i virus NeoCoV. | zdroj: Profimedia

Za dveřmi je další nebezpečný koronavirus, varují čínští virologové. Dokáže však dveře otevřít?

Vědci v Institutu virologie v čínském městě Wu-chanu zkoumali koronavirus známý pod názvem NeoCoV. Ve své studii upozorňují, že by v budoucnu mohl přeskočit na člověka, šířit se rychleji a být smrtelnější než SARS-CoV-2.

Zjistili, že k nákaze lidí mu v podstatě stačí jediný krok – jediná mutace, která by mu umožnila proniknout do lidských buněk.

Baf! Jsme snad v ohrožení?

Horší než MERS?

Studie, kterou čínští virologové sepsali a publikovali na webu BioRxiv, ještě nepodstoupila recenzní řízení. Její autoři nicméně už teď  přiznávají, že k přesnějším závěrům budou potřebovat další výzkum.

Shashank Joshi, člen expertního výboru pro covid-19 indického státu Maháráštra, kde leží Bombaj, na twitteru k čínské studii podotýká:

1. NeoCov je blízký příbuzný koronaviru MERS, který vstupuje do buněk prostřednictvím receptorů DPP4 2. (Není nový, vědci ho znají mnoho let a bylo o něm napsáno několik studií.)

2. NeoCov může používat ACE2 receptory netopýrů, ale nedokáže použít lidský ACE2 receptor, pokud nezmutuje.

Virus byl objeven na jihu Afriky u netopýrů, na člověka se zatím nepřenesl. Z jeho příbuznosti koronaviru MERS (Middle East Respiratory Syndrom) ale čínští vědci vyvozují, že může mít obdobnou smrtnost.

MERS dokázal v minulém desetiletí zabít jednoho ze tří infikovaných lidí. Od prvního přeskoku na člověka (patrně z velblouda) v roce 2012 byly hlášeny případy nákazy z 27 zemí. Evidováno je 858 úmrtí.

„MERS byl smrtnější než SARS-CoV-2, dostal se k lidem, ale nevedl k pandemii. Je důležité, pokračovat ve sledování zoonotických patogenů, ale ne všechny přeskočí na člověka, a ne ze všech, kterým se to podaří, se stane pandemie,“ cituje deník The Indian Express Anuraga Agrawala, ředitele Ústavu genomiky v Dillí. Doktor Agrawala upozorňuje:

„Neexistuje způsob, jak tohle spolehlivě předpovědět. Avšak víme, že v budoucnu bude víc infekcí způsobených rostoucími kontakty lidí a zvířat.“

Ve studii čínských expertů se píše, že v laboratorních experimentech nebyl virus schopen účinně proniknout do lidských ACE2 receptorů. Vědci se poté podívali na strukturu viru a odhadli, že s pomocí jedné mutace by se mu to mohlo podařit.

Nestrašte! vyzývá epidemiolog

„Není důvod k panice. Potřebujeme vidět víc dat, než začneme cítit nějakou úzkost. Předtisková studie naznačuje především to, že v infekci lidských buněk je NeoCoV extrémně neúčinný,“ sdělil deníku The Independent profesor Lawrence Young, virolog z Warwickovy univerzity v anglickém městě Coventry.

Jayprakaš Muliyil, předseda vědeckého poradního výboru indického Národního institutu epidemiologie v deníku The Indian Express uklidňuje: „Pravděpodobnost, že NeoCov přeskočí, je 0,001, což statisticky znamená velmi nepravděpodobné. Žijeme s tolika patogeny, není třeba se znepokojovat zrovna tímhle virem. Nestrašme se!“ 

Zdroje:
The Independent, bioRxiv, The Indian Express

Nejnovější články