Létající jachta, verneovský projekt pro romantické miliardáře

31. 1. 2022 – 20:05 | Technologie | Nedd | Diskuze:

Létající jachta, verneovský projekt pro romantické miliardáře
Air Yacht. Jachta, nebo vzducholoď? Robur Dobyvatel by každopádně byl uchvácen. | zdroj: Profimedia

Je unikátní a futuristická, podobně jako ve své době vzducholoď Robura Dobyvatele ze stejnojmenného románu Julese Verna.

Už samotný název upozorňuje na její výjimečnost. Pojmenovali ji Air Yacht, tedy vzdušná jachta. Spojuje v sobě jachtu i vzducholoď, může plout po vodě i létat.

Její projekt vznikl v italském studiu Lazzarini, které navrhuje soukromé jachty.

Air Yacht má být nabitá pozoruhodnými technologiemi. Trup bude vyroben z uhlíkových vláken. Dva prostory se naplní nehořlavým héliem, které po natlakování umožní jachtě vzlétnout. Stejně hladce a tiše jako létat, bude jachta také plout po moři – pomocí elektromotorů napájených elektřinou ze solárních panelů, anebo nabitých ze sítě.

Studio už získalo soukromého investora. Do konce roku tak postaví čtyřiadvacet metrů dlouhý prototyp plavidla. Rozměry stroje určeného na prodej budou dvojnásobné.

Jachta bude ve vzduchu vypadat jako dvě vzducholodě. Mezi nimi se bude nacházet deset kabin pro pasažéry, kteří se přes čtyři mosty budou moci pohybovat na všech úrovních a palubách plavidla.

A cena? Vyplývá z ní, že ne každý si high-tech nádheru bude moci dovolit. Studio ji odhaduje na 550 milionů eur, tedy 13 miliard korun.

Zalapali jste po dechu?

Zdroje:
Wired, Architectural Digest

Nejnovější články