Máme důkazy, že se covid rozšířil z wuchanské tržnice, tvrdí vědci

28. 7. 2022 – 23:58 | Člověk | Pavel Jégl | Diskuze:

Máme důkazy, že se covid rozšířil z wuchanské tržnice, tvrdí vědci
Tržiště Čchu-a-nan ve městě Wu-chanu, zavřené krátce poté, co propukla epidemie covidu v Číně. | zdroj: Profimedia

Nové studie dokládají, že zrod covidu byl důsledkem nehygienické a kruté praxe na čínských trzích se zvířaty.

Výzkumníci ve dvou studiích publikovaných v magazínu Science (zde) a (tady) dospěli k závěru, že trh s mořskými plody a divokými zvířaty Čchu-a-nan ve městě Wu-chanu byl původním ohniskem koronaviru SARS-CoV-2, který vyvolává covid-19.

Tento trh, kde se zvířata zabíjejí a prodávají zákazníkům, podle nich stál na počátku pandemie nemoci, které dodnes podlehlo více než 18 milionů lidí (v Česku přes 40 tisíc). Experti, kteří studie zpracovali, tvrdí, že pro to mají dostatečně přesvědčivé indicie.

Stopy vedly na trh

Jedna ze studií zjistila mapováním výskytu nákazy, že první případy onemocnění byly soustředěny kolem tržnice. Druhá ke stejnému ohnisku dospěla sledováním genetických stop.

profimedia-0492428918 Mapa prvních případů výskytu koronaviru ukazuje jejich koncentraci kolem tržiště Čchu-a-nan. | zdroj: Kredit-Michael Vorobey/Science

Ve studiích se píše, že v listopadu nebo počátkem prosince 2019 se do lidské populace ve Wu-chanu dostaly od zatím neznámého druhu savců prodávaného na trhu dvě varianty viru Sars-Cov-2.

Musel být na trhu zřejmě delší dobu, protože se na lidi, kteří tam pracovali nebo nakupovali, přenesl rovnou dvakrát –⁠ z každého zdroje se pak nemoc šířila dál vlastní cestou.

Z mapování případů nákazy vyplynulo, že velký podíl prvních pacientů neměl žádné spojení s trhem – ti lidé tam nepracovali, ani nenakupovali. Bydleli však blízko něj. (Na mapě jsou vyznačeni modrými body, ti, kteří měli spojení s trhem zase oranžovými.)

„Takové rozvrstvení podporuje myšlenku, že trh byl epicentrem epidemie, přičemž prodejci se nakazili jako první a spustili řetězec infekcí mezi členy komunity v okolí,“ cituje stanice BBC profesora Michaela Worobeyho z Arizonské státní univerzity, vedoucího první studie.

Stejný poznatek vyplynul z genetické mapy, kterou výzkumníci vytvořili ze stěrů tekutin z kanalizace a stánků na trhu, které byly pozitivně testovány na virus.

Krutost, která se civilizaci vymstila

„Většina pozitivních vzorků byla soustředěna kolem jihozápadní strany trhu,“ vypověděl virolog David Robertson z Glasgowské univerzity. „To je místo, kde se podle našich poznatků prodávají takové druhy zvířat, jako jsou psíci mývalovití. Takže máme potvrzeno, že zvířata, o kterých víme, že se mohou nakazit virem SARS-CoV-2, se tam prodávala koncem roku 2019.“

Během posledních dvou let se pátrání po původu smrtící pandemie změnilo z vědeckého vyšetřování na toxický politický spor, píše stanice BBC. Do popředí se dostala hypotéza, že virus unikl z Wuchanského virologického institutu, kde vědci manipulovali s koronaviry odebranými z netopýrů v jeskyních.

Virolog David Robertson z Univerzity Glasgow, který se podílel na nových studiích, vyjádřil názor, že jejich výsledky „opraví falešný příběh o tom, že virus pochází z laboratoře“.

Čína se tím však odpovědnosti za pandemii nemůže zbavit. Upozornil na to profesor biologie Stuart Neil z londýnské Kings College. BBC řekl, že zrod covidu byl podle všeho důsledkem „nezdravé, kruté a nehygienické praxe, před kterou byli odpovědní čínští představitelé mnohokrát varováni.“

Zdroje:

Nejnovější články