Miminka krmená z lahve spolykají až miliony mikroplastů denně

20. 10. 2020 – 20:49 | Člověk | ave | Diskuze:

Miminka krmená z lahve spolykají až miliony mikroplastů denně
Dobré mléko s nedobrými mikroplasty. | zdroj: Profimedia

Pro leckoho to může být šokující zjištění: Při sterilizaci a přípravě kojeneckého mléka se do organismu dětí dostane ohromující nálož plastů.

Kojenci krmení z plastových lahví mohou denně spolykat až miliony částeček mikroplastů. Píše se to ve studii skupiny vědců u Univerzity Trinity v irském Dublinu.

Miliony mikroplastů na litr

Výzkumníci zjistili, že při doporučeném procesu sterilizace plastových lahviček vysokou teplotou a přípravě kojeneckého mléka podle návodu uvolňují lahvičky miliony mikroplastů a biliony ještě menších nanoplastů.

Při testech použili kojenecké lahve z polypropylenu, kterým matky dávají přednost před skleněnými nádobkami a které tvoří až 82 procent na světovém trhu.

Z polypropylenu, jednoho z nejpoužívanějších plastů, se uvolňují miliony mikroplastů na litr tekutiny.

O mikroplastech je známo, že kontaminují lidskou potravu a nápoje. Ovšem studie, zveřejněná v magazínu Nature ukázala, že příprava jídla v plastových nádobách může vést k tomu, že kojenci jsou vystaveni mikroplastům v tisícinásobně vyšších řádech.

Zdravotní dopady zatím nejsou známé, ale podle vědců je nutné tuto záležitost dál zkoumat. "Byli jsme naprosto ohromení, kolik mikroplastů dětské lehve uvolňovaly," řekl k výzkumu profesor John Boland, jeden z jeho autorů.

Větší problém, než jsme mysleli

Mnoho z těchto částeček se z těla vyloučí na závěr trávicího procesu. Avšak některé se mohou dostat do krevního oběhu a dalších částí těla. Proto vědci chtějí ve svém výzkumu pokračovat.

"Rodiče by se neměli cítit provinile, že děti krmí z plastových lahví. Nicméně tato studie ukazuje, že problém mikroplastů je patrně mnohem větší, než si myslíme, a musíme to začít lépe zkoumat a chápat," napsal k výzkumu jeho další autor, profesor Oliver Jones.

Zdroje:

Nejnovější články