Mléčná dráha zachycena na dosud nejdokonalejším snímku

31. 5. 2021 – 18:14 | Vesmír | Pavel Jégl | Diskuze:

Mléčná dráha zachycena na dosud nejdokonalejším snímku
Vysokoenergetické centrum Mléčné dráhy. | zdroj: Profimedia

NASA zveřejnila úchvatný snímek centra Mléčné dráhy. Je unikátní mozaikou dat posbíraných za dvě desítky let.

Velkolepou galaktickou tapisérií je snímek centra naší galaxie. Zachycuje oblast s miliardami hvězd a nespočtem černých děr v centru Mléčné dráhy.

Obrázek, který na svém webu zveřejnila americká vesmírná agentura NASA, je složen z 370 pozorování rentgenové observatoře Chandra, vypuštěné na oběžnou dráhu Země v roce 1999 posádkou raketoplánu Columbia. Pro lepší kontrast jsou data z Chandry doplněna o údaje radioteleskopu MeerKAT v Jižní Africe.

Náhledový snímek je pouze výřezem z celkového obrázku, který můžete vidět tady:

profimedia-0613163234 Celý snímek, který vytvořil astronom Daniel Wang. | zdroj: Profimedia

Snímek vysokoenergetického středu galaxie, vzdáleného od Země 24,8 tisíce světelných let, je dílem astronoma Daniela Wanga. Vědec z univerzity UMass Amherst, která sídlí ve městě Amherst v americkém státu Massachusetts, na něm během pandemie koronaviru pracoval z domova celý rok.

Na obrázku jsou rentgenové paprsky zachycené Chandrou oranžové, zelené, modré a fialové. Ukazují různé rentgenové energie. Radiová data z teleskopu MeerKAT jsou zobrazena v pastelovém odstínu fialové (lila) barvy a v šedé barvě.

Jádro naši galaxie ve viditelném světle září nejjasněji a obsahuje nejvíce hvězd. Hustota objektů směrem ke středu galaxie vzrůstá. Je tam nakupeno mnoho hvězd, hvězdokup, mezihvězdné hmoty, tmavé hmoty, rádiových, rentgenových, infračervených zdrojů a pravděpodobně obrovská černá díra.

„To, co vidíme na snímku, je bouřlivý energetický ekosystém v centru naší galaxie. Každá rentgenová tečka zobrazuje energetický zdroj,“ napsal Wang v e-mailu agentuře AP.

Popis jeho mravenčí práce vychází v červnovém vydání odborného časopisu Monthly Notices, periodika Královské astronomické společnosti (RAS), která sídlí v Londýně.

Zdroje:
NASA, Monthly Notices of the Royal Astronomical Society

Nejnovější články