ŽIVĚ: Na Mars letí předvoj lidí, rover s vrtulníkem
29. 7. 2020 – 17:15 | Vesmír | Pavel Jégl | Diskuze:
Američané zahájili robotickou misi na Mars. Z floridského mysu Canaveral odstartovala raketa Atlas V. Na trasu k rudé planetě vynesla kapsli s roverem Perseverance (Vytrvalost) a helikoptérou Ingenuity (Důvtip).
Raketa vzlétla ve čtvrtek v 13:50 SELČ (7:50 východoamerického letního času). První fáze letu jste mohli sledovat ve streamovaném videu. Nyní se můžete podívat na záznam spojený s dokumentem o misi Perseverance:
Let na Mars zabere sedm měsíců. Ochranná schránka (aeroshell) s roverem a helikoptérou má přistát 18. února příštího roku v kráteru pojmenovaném Jezero. Kráter byl před miliardami let, v době, kde se Mars podobal Zemi, plný vody a mohl v něm existovat mikrobiální život.
Právě po jeho stopách bude pátrat Perseverance. Je to dosud nejsofistikovanější přístroj pro průzkum Marsu.
Tuto pojízdnou laboratoř vyrobila a bude ji řídit Jet Propulsion Laboratory (JPL) z kalifornské Pasadeny. Pohání ji jaderný reaktor a je osazena laserem, kamerami, přístroji pro chemický rozbor i "ušima", které nám poprvé zprostředkují, jak rudá planeta vlastně "zní".
Pro lepší zobrazení obrázek rozklikněte.
Mise chytrého vozítka o rozměrech 3x2,7 metru, které na Zemi váží necelou tunu, je také pokládána za předvoj letu člověka na Mars. Perseverance prozkoumá možnosti výroby kyslíku z marsovského oxidu uhličitého. Na palubě bude mít i vzorky látek, ze kterých se mají vyrábět skafandry, aby se ověřila jejich odolnost v marsovských podmínkách. Přístroj SHERLOC umístěný na roveru bude vzorky skenovat a zkoumat nakolik odolávají destrukci vlivem slunečního záření a marsovského prachu.
Za pozornost stojí geologická vychytávka mise: Perseverance veze zpátky na rudou planetu kousky marsovských meteoritů, které kdysi dopadly na Zem. Využije je ke kalibraci svých přístrojů – laseru a spektrometru.
Popis mise Perseverance můžete shlédnout ve videu:
zdroj: YouTube
S Perseverance letí na Mars také vrtulník, první letoun určený pro cizí planetu. Ingenuity, malá a lehká helikoptéra, která na Zemi váží jen 1,8 kilogramu, má ověřit, zda takový přístroj může v řídké atmosféře a slabé přitažlivosti Marsu vůbec fungovat.
Helikoptéra s dvojicí protiběžných vrtulí je vybavena solárními panely a kamerami a mohla by pomoci s plánováním trasy roveru. Na Mars poletí připevněna k jeho podvozku.
Ingenuity představuje následující video:
zdroj: YouTube
Perseverance dokládá, že na Marsu začíná být rušno.
Teď tam pracují dvě robotická zařízení NASA – vozítko Curiosity (od roku 2012) a stacionární sonda InSight (od roku 2018). Z oběžné dráhy planetu zkoumá šest sond. Tři vyslala NASA a dvě Evropská vesmírná agentura ESA (jednu společně s ruským Roskosmosem). Šestá sonda patří Indii.
Letos v červenci vyslaly Spojené arabské emiráty z Japonska k Marsu sondu nazvanou Al-Amal (Naděje). Rudou planetu bude zkoumat z oběžné dráhy. Krátce nato na Mars vypravili své robotické vozítku Tchien-wen (Otázky k nebesům) Číňané. A do třetice - Američané odstartovali k Marsu s misí Perseverance.
Pokud by existovali Marťané, patrně by nevycházeli z údivu, jaký o jejich "hroudu " jeví pozemšťané zájem.