Nebe nad střední Evropou rozzářil velký oslnivý meteor. Byl vidět i z Česka

25. 6. 2022 – 17:58 | Vesmír | Nedd | Diskuze:

Nebe nad střední Evropou rozzářil velký oslnivý meteor. Byl vidět i z Česka
Výřez z celooblohového snímku bolidu pořízeného automatickou digitální bolidovou kamerou Evropské bolidové sítě na stanovišti v rakouském Martinsbergu. Konec bolidu je nízko nad jižním obzorem. Přerušování světelné stopy (16krát za sekundu) je způsobeno elektronickou clonou a umožňuje určit rychlost bolidu. | zdroj: Astronomický ústav AV ČR

Na noční obloze mohli obyvatelé střední Evropy sledovat jedinečné světelné představení. V ovzduší se rozpadl velký vesmírný kámen a na Zemi pršely meteority.

Nad jižním Rakouskem proletěl v pátek po druhé hodiny ranní jasný meteor – bolid. Vesmírný kámen ozářil území Rakouska, ale i Slovinska dalších středoevropských států včetně Česka, informuje na svém webu Astronomická ústav České akademie věd.

Nad oblastí, kudy meteor letěl, byla v dobu jasná obloha, a tak meteor upoutal pozornost náhodných svědků. Zaznamenaly ho přístroje na 17 stanicích, které jsou rozmístěny po celém Česku, ale i přístroje v Rakousku a na Slovensku a patří k Evropské bolidové síti, jejíž centrum je v Astronomickém ústavu ve středočeském Ondřejově.

„Díky těmto fotografickým a video záznamům bylo možné rychle a přesně popsat jak atmosférickou dráhu bolidu, tak i jeho dráhu v celé Sluneční soustavě,“ píší na webu Astronomického ústavu Pavel Spurný a Jiří Borovička z oddělení meziplanetární hmoty. Astronomové také určili oblast, kde by měly ležet zbytky meziplanetárního tělesa (meteoroidu), tedy meteority.

Meteoroid je obvykle úlomek komety (těleso z ledu a prachu obíhající hvězdu), nebo planetky (asteroidu), který se při vstupu do atmosféry změní na meteor – jasné světlo procházejícím oblohou. Většinou shoří, někdy se rozpadne a jeho úlomky dopadnou na Zem jako meteority. Jen ve vzácných případech zemské gravitaci meteoroid uniká.

Jasnější než Měsíc v úplňku

Z dat vyplývá, že meteoroid vstoupil do atmosféry Země ve 2 hodiny 10 minut a 12 sekund středoevropského letního času vstoupil do zemské atmosféry meteoroid o hmotnosti zhruba 120 kilogramů a začal svítit už ve výšce 90 kilometrů.

Těleso se v té době pohybovalo rychlostí 18 kilometrů za sekundu a po strmé dráze letělo jižním až jihovýchodním směrem.

Maximální jasnosti dosáhl bolid ve výrazném výbuchu ve výšce 27 kilometrů nad zemí, kdy po krátkou dobu zářil desetkrát více než Měsíc v úplňku. Byl tak jasný, že ho bylo možné vidět z celé střední Evropy. V této fázi letu se meteoroid také nejvíce brzdil a rozpadal.

fallmap Mapa vypočtené pádové oblasti meteoritů (bílý pás). Vyznačena je nejpravděpodobnější oblast, čtyři kilometry dlouhá a tři čtvrtě kilometru široká. Sever je nahoře. Největší meteorit o hmotnosti kolem čtyř kilogramů očekávají astronomové v jižní části poblíž řeky, menší meteority kolem 100 gramů u severního okraje oblasti. | zdroj: Astronomický ústav AV ČR/Google Earth

Barvy v meteorech pocházejí z ionizovaných prvků uvolněných při jejich rozpadu. Zelená barva pozorovaná u popisovaného bolidu je patrně z hořčíku. Nikl září zeleně a červená má obvykle původ v dusíku a kyslíku z atmosféry.

Na Zemi dopadly kilogramové kusy

„Největší úlomek pohasl ve výšce pouhých 17 kilometrů nad zemí nedaleko korutanského městečka Griffen a pět kilometrů severně od řeky Drávy,“ píší astronomové.

Celou světelnou dráhu dlouhou 82,5 kilometru uletěl bolid za 5,5 sekundy.

„I když převážná většina původní hmoty shořela v atmosféře, je pravděpodobné, že řada meteoritů dopadla až na zemský povrch. Největší meteority mohou mít hmotnost několika kilogramů a podle předběžných výpočtů by se měly nacházet v údolí řeky Drávy poblíž obce Eis (viz obrázek). Menší meteority by měly ležet v kopcích dále na sever,“ upozorňují vědci z Astronomického ústavu.

Agentura APA informuje, že rakouští astronomové požádali obyvatele o spolupráci při hledání částí meteoritu.

Zdroje:

Nejnovější články