Negativní kalorie. Existují, nebo je to pouhý mýtus?

4. 1. 2022 – 18:58 | Člověk | Ladislav Loukota | Diskuze:

Negativní kalorie. Existují, nebo je to pouhý mýtus?
zdroj: Profimedia

Dají se najít potraviny, jejichž konzumace odebere tělu víc energie, než kolik mu dodá? 

S novým rokem se patrně mnozí lidé vydali vstříc předsevzetím ztratit přebytečná kila. A někteří z nich přitom nejspíš sáhli po doporučení konzumovat potraviny s „negativními kaloriemi“, za které jsou prohlašovány celer, grapefruit, mrkev nebo brokolice. Internet je plný takových rychlých triků na hubnutí.

Magazín Science Alert zjišťoval u odborníků, jak se to s negativními kaloriemi vlastně má.

„Kalorie je jednotka energie. Ale v běžné řeči, pokud se mluví o kaloriích v jídle, myslí se kilokalorie, protože jedna kalorie je velmi malé množství,“ cituje magazín doktorku Louise Dunfordovou, expertku na výživu a fyziologii z De Monfortovy univerzity v anglickém Leicesteru. Dunfordová upozorňuje: „Většina obalů potravin je opatřena štítky, které popisují, kolik kilokalorií potravina obsahuje.“

Dunfordová rozděluje naše energetické potřeby do tří složek:

• Energie potřebná k udržení těla v klidu, což je energie k tomu, abychom mohli žít.
• Termický účinek jídla, kterým je vyšší rychlost metabolismu po konzumaci, dokud se potrava nestráví.
• Dodatečná energie potřebná pro aktivitu, třeba práci nebo cvičení.

„Teorie negativních kalorií spočívá v tom, že některé potraviny mají mít nižší obsah kalorií, než kolik energie je potřeba k jejich strávení a vstřebání do těla,“ vysvětluje Dunfordová.

Což takhle dát si celer

Teoreticky to podle Dunfordové může znít věrohodně. Ve skutečnosti však i potraviny s nejnižším obsahem kalorií, jako je celer, obsahují víc kalorií, než je potřeba k jejich rozkladu a vstřebání v těle.

„Trávení spotřebovává asi deset procent energie přijatého jídla, takže i v případě celeru nějaké kalorie zůstávají. A ačkoli je to malé číslo, není to minusová hodnota,“ říká Tim Crowe, odborník na výživu ze společnosti Thinking Nutrition.

Zmíněný celer obsahuje nejen vodu, ale také sacharidy, takže určitou výživovou hodnotu přece jen má.

A jak je na tom samotná voda?

Podle Cornelie Nienaber-Rousseauové, nutriční expertky ze Severozápadní univerzity v Jižní Africe, chladná neochucená voda neobsahuje téměř žádné kalorie a organismus musí vynaložit energii na ohřátí chladné vody v těle. Tento „záporný efekt“ je však příliš malý na to, aby pomohl hubnout.

Obdobný případ je žvýkačka. Žvýkání odebírá kalorie. Tento jev je však zanedbatelný.

„Při žvýkání se spálí pouze jedenáct kilokalorií za hodinu, a proto se žvýkání nedá považovat za cvičení nebo hubnutí. Vzhledem k tomu, že jedna žvýkačka obsahuje přibližně deset kilokalorií, musíte ji žvýkat hodinu, anebo déle, aby se energie, kterou žvýkačka poskytuje, spálila,“ podotýká Nienaber-Rousseauová.

Zaplňte prostor (v žaludku)

Zmíněné druhy zeleniny, jako je celer, brokolice, mrkev či salát, nejsou potraviny s negativní energií, tělu však energie dodají minimální množství. Proto se jejich konzumace může stát základem vašeho hubnutí.

„Tyto potraviny vám pomohou zhubnout. Je to jednoduché, když máte plný žaludek celeru či brokolice, už se do něj hamburger a hranolky nevejdou,“ upozorňuje Tim Crowe.

Takže konzumace potravin označovaných jako potraviny s negativní energií je jednoznačně prospěšná při hubnutí a je vhodné jíst je co nejčastěji.

„Negativní kalorické potraviny jsou mýtus a neexistuje snadný způsob, jak zhubnout a udržet si váhu. Jedině trvalá změna jídelníčku a nápojů může vést k citelnému úbytku hmotnosti,“ zdůrazňuje doktorka Dunfordová v magazínu Science Alert.

Zdroje:
Science Alert

Nejnovější články