Nevěřte mýtům, neočkovaní rozšiřují covid třikrát víc než očkovaní
30. 11. 2021 – 18:47 | Člověk | Pavel Jégl | Diskuze:
Zjištění švýcarských expertů vyvrací jeden z nejrozšířenějších mýtů o vakcínách a koronaviru.
Studie Švýcarské pracovní skupiny pro covid-19 ukázala, že lidé, kteří nebyli proti covidu očkováni, jsou výrazně většími přenašeči viru než ti, kdo vakcinaci podstoupili. Z dat vyplývá, že u neočkovaných je třikrát vyšší pravděpodobnost, že nakazí ostatní.
Zjištění švýcarských expertů, popsané na webu pracovní skupiny, vyvrací jeden z nejrozšířenějších mýtů o vakcínách a koronaviru, který koluje od začátku očkování: Jedno, zda jste očkovaný, nebo neočkovaný, virus šíříte stejnou měrou a stejně jste schopen nakazit ostatní.
Tohle tvrzení často používají lidé odmítající očkování.
Vakcíny mají bonus
Skupina pro covid vycházela z dat neočkovaných lidí a těch, kteří byli plně očkováni přípravkem firem Pfizer/BioNTech. Tato očkovací látka je pod obchodním názvem Comirnaty ve Švýcarsku, stejně jako v Česku, používána nejčastěji.
Výzkumníci se zabývali pouze daty ukazujícími, jak jsou nakažliví očkovaní ve srovnání s lidmi bez vakcíny, ne důvody infekčnosti.
V závěru ale pracovní skupina píše, že ve srovnání s neočkovanými mají očkovaní patrně nižší virovou nálož, a zjevně jsou nakažliví kratší dobu. K takovému závěru už dříve dospěli virologové z amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí.
Izraelský výzkum naznačil, že u vysoce nakažlivé varianty delta mohou být u obou skupin virové nálože obdobně velké. Avšak u očkovaných bývá vylučovaný virus častěji usmrcený.
Virologové nicméně upozorňují, že hlavním úkolem vakcín je chránit očkovaného před těžkým průběhem choroby. Nižší infekčnost se dá pokládat za společenský bonus.
Jak se vyhnout hospitalizacím
Švýcarsko nepatří k nejproočkovanějším státům Evropy. Přesto, jak je patrné z grafu, vykazuje vyšší podíl očkovaných než Česko.
Graf si zvětšíte rozkliknutím.
Pracovní skupina, kterou tvoří 25 špičkových expertů a která poradním sborem kantonálních vlád, dospěla na základě poznatků o nižší infekčnosti očkovaných k závěru, že pokud by se zbývající populace nechala očkovat, mohlo by se v devítimilionové zemi zabránit nejméně deseti tisícům hospitalizací.
A kdyby se všichni nechali naočkovat i třetí posilovací dávkou, pak by to zabránilo až dvaceti tisícům hospitalizací a také mnohým úmrtím na covid. Těch je ale ve Švýcarsku výrazně méně než v Česku.