Oteplování Země levně zastavíme sírou, tvrdí expert

8. 11. 2020 – 19:20 | Technologie | Ladislav Loukota | Diskuze:

Oteplování Země levně zastavíme sírou, tvrdí expert
Bude snad takhle vypadat zasířená obloha v éře geoinženýringu? | zdroj: Profimedia

Poručíme větru, dešti... a jednou možná i globálnímu oteplování.

Naše planeta se otepluje. Snažíme se méně přikládat do kamen a opouštíme fosilní paliva. Co když to ale nebude stačit? Pak bychom si měli položit otázku, zda můžeme dělat ještě něco víc.

Nová studie, která se zabývá geoinženýrskou metodou úpravy atmosféry, na ni odpovídá kladně. Specialista na geoinženýring Wake Smith z Yaleovy univerzity v americkém Connecticutu v ní popisuje strategii, při které se do stratosféry rozptýlí z letadla tisíce tun částeček oxidu siřičitého.

Částečky sirného aerosolu potom odrazí část slunečních paprsků zpátky do vesmíru a na Zemi přestane stoupat teplota. Nebude to přirozeně na věčnost. Rozprašování se bude muset po určité době opakovat.

Přichází éra chemtrails?

Leckomu to může takové heslo připomínat. Může to znít také jako bláznivý nápad, který má blízko ke konspiračním teoriím o vládách, které pomocí rozprašování psychotropních chemikálií vytvářejících na obloze stopy (chemtrails) drží lidi ve stavu poslušnosti.

Wake Smith však projekt globálního ochlazování pomocí aerosolu sirnatých částic pokládá za prospěšný a reálný. Mimo jiné proto, že jeho náklady jsou pozoruhodně nízké.

Smith ve své studii publikované v žurnálu Environmental Research Letter spočítá s tím, že projekt by byl zahájen v roce 2035 a trval do roku 2100. Kalkuluje se třemi modely koncentrace aerosolu ve výšce kolem dvaceti kilometrů a třemi cíli programu – polovičním zpomalením růstu teplot, zastavením růstu teplot a snížením na hodnoty z roku 2020.

Ze Smithových výpočtů vychází, že jeden globální stupeň Celsia bychom mohli odstranit za pakatel – ročně za 18 miliard dolarů, to je podle aktuálního kurzu za 406 miliard korun.

Taková cenovka je podstatně nižší než třeba vývoj nové americké letadlové lodi třídy Gerald R. Ford, který stál 30 miliard dolarů. Pokud ale uvážíme, že by to mohl být projekt celosvětového významu, pak ve srovnání s jinými cestami k řešení změn klimatu vychází tato možnost až překvapivě levně.

Sopka ukázala cestu

Erupce filipínského vulkánu Mount Pinatubo v roce 1991 přitom naznačila, že by Smithův plán mohl zafungovat. Relativně malé množství síry (10 milionů tun), které se tehdy do atmosféry dostalo, bylo v globálním měřítku měřitelné. Částice síry ochladily ovzduší o 0,5 stupně Celsia.

Wake Smith připouští, že je ještě mnoho, co by před nasazením bylo nutné vyřešit. Oxid siřičitý představuje zdravotní riziko, část ho ze stratosféry spadne. Doporučuje proto hledat obdobný materiál bez negativního vlivu na plíce.

Smith nicméně upozorňuje, že změna klimatu představuje větší riziko než oxid siřičitý.  Pokud se naplní černé klimatické scénáře, po roce 2050 se změní vzorce počasí, vlny vražedných veder a výrazná sucha budou častější.

Začne to být patrné na zemědělských výnosech a na migraci. Není přitom pravděpodobné, že do té doby přejde svět na zelené zdroje energie.

Je tak otázkou, zda bychom si skepsi vůči geoinženýrství neměli odpustit. A zda úprava klimatu nebude téma, které bude příští generace vnímat lépe.

Zdroje:
Environmental Research Letter

Nejnovější články