Podívejte se do útrob nově objevené egyptské hrobky staré 4400 let

GALERIE MAGAZÍN - Člověk autor: Ladislav Loukota

Zřejmě poslední významný archeologický nález oznámily egyptské úřady. Podařilo se jim totiž odhalit pravděpodobné poslední místo odpočinku významného egyptského kněze, který žil před 4400 lety. Unikátem jeho hrobky je i skutečnost, že doposud byla nedotčena neslavnými vykradači.

Nově objevená hrobka významného egyptského kněze, který žil před 4400 lety

Nově objevená hrobka významného egyptského kněze, který žil před 4400 lety, zdroj: Profimedia.cz

Velká Cheopsova pyramida v Gíze byla stará sotva 150 let, když byl vysoce postavený egyptský kněz pochován do útrob vlastní hrobky v oblasti Sakkára poblíž dnešní Káhiry. Velmož z období páté dynastie faraona Neferirkara tu odpočíval až dodnes - nyní však egyptologové v posledním významném nálezu roku 2018 místo jeho posmrtného odpočinku odkryli.

Poté, co archeologové odkryli vrstvu sutě, otevřel se jim pohled do 10 metrů dlouhé a 3 metry široké hrobky, který skýtala výjevy faraona kněze se svou matkou, ženou a zbytkem svého klanu. Objeveno bylo také 24 různobarvených soch představujících členy jeho rodiny. Interiér je údajně zcela nedotčený.

Týmu vedoucímu vykopávky se již otevřel pohled i na patero dalších chodeb, které by mohly obsahovat další cenné artefakty. Objevy tudíž zdaleka nekončí - panuje naděje, že v konečném důsledku by mohl být odhalen i sarkofág samotného kněze, jenž doposud vykopávkám unikal. Další práce však mají pokračovat až v lednu.

Poslední objev bohatého roku

Egyptologie tak zakončuje dalších rok plný zajímavých objevů. Letos v létě se například podařilo v Alexandrii odhalit pozoruhodný sarkofág. Ačkoliv v něm namísto těla Alexandra Velikého nakonec přebývaly především splašky, nález i tak odkryl pozoruhodné trio nešťastníků svědčící o pokroku starověkých operací. Ve stejném období byl v Egyptě objeven i nejstarší známý sýr historie.

Mnohdy nové informace nemusely poskytovat jenom nálezy nové, ale i analýzy objevů staršího data. Uvnitř "prázdného" sarkofágu nalezeného již v 19. století se tak podařilo novými pozorovacími metodami odhalit zatím neznámé ostatky.

Podobně i analýza DNA v lednu identifikovala původ dvou bratrů, kteří v Egyptě žili před 4000 lety. Ukázalo se totiž, že sice disponovali stejnou matkou, ale dvěma různými otci. Zjištění tak poodkrývá více i o společenských poměrech ve starověkém Egyptě. Dá-li Ra, bude příští rok minimálně stejně bohatý! 

Informace o hrobce zveřejnilo egyptské Ministerstvo starožitností a agentura Reuters.

Tagy: archeologie egyptologie dějiny a fakta věda a poznání