Poušť vydala ztracené ‚Zlaté město‘

10. 4. 2021 – 15:01 | Člověk | Pavel Jégl | Diskuze:

Poušť vydala ztracené ‚Zlaté město‘
Jeden z odkrytých hrobů v nově objeveném 'Zlatém městě'. | zdroj: Profimedia.cz

Archeologové odkryli ztracené město z éry starověkého Egypta. Označují to za nejvýznamnější objev od dob nálezu hrobky faraona Tutanchamona.

Říkalo se mu Zlaté město a dal ho postavit egyptský faraon Amenhotep III. před zhruba 3400 lety. Z historických dokumentů vyplývá, že bylo správním sídlem Egypta. Stály v něm tři královské paláce. 

Starověké město však zavál písek a upadlo v zapomnění, byť se nacházelo poblíž některých nejznámějších egyptských památek ve městě Luxoru.

Egyptské Pompeje

Tento týden oznámil světu jeho nález mezinárodně uznávaný archeolog Zahi Hawass, který na místě vedl vykopávky. „Je to nejdůležitější archeologický objev od nálezu hrobky Tutanchamona,“ řekla v reakci Betsy Brianová, profesorka egyptologie na Univerzitě Johnse Hopkinse.

Archeologové přitom na starověké město narazili náhodou. Jejich tým loni v září zahájil pátrání po pohřebním chrámu faraona Tutanchamona, vnuka Amenhotepa III., na levém břehu Nilu poblíž současného Luxoru, Údolí králů a Memnónových kolosů. Brzy ale překvapení archeologové začali objevovat zdi domů v širokém okolí.

V odkrytém sídle archeologové nalezli téměř celistvé zdi domů i pokoje s předměty denní potřeby, s prsteny, vyobrazeními skarabeů a barevnými keramickými nádobami, stejně jako cihly s Amenhotepovou kartuší, tedy oválným rámečkem, do něhož se zapisovalo faraonovo jméno. Na místě bylo i mnoho pecí na výrobu skla a fajánsu.

Předměty zůstaly po třech tisících letech pod pískem nedotčené, jak je tehdejší obyvatelé po sobě zanechali.

Peter Lacovar, ředitel amerického Fondu pro kulturní dědictví starého Egypta a archeologii, k tomu výstižně poznamenal: „Je to něco jako egyptské Pompeje.“

Dozvíme se víc?

Město se patrně vylidnilo nedlouho poté, co ho Amenhotep III. postavil. Bylo to v době vlády jeho syna Amenhotepa IV., který přijal jméno Achnaton. S manželkou Nefertiti, jejíž jméno se stalo synonymem ženské krásy, Zlaté město opustil a založil vlastní. Kromě toho se zřekl egyptské kultury i všech bohů kromě jediného – boha slunce Atona.

Nálezy v nově odkrytém sídle by mohly napovědět, jaké důvody přiměly Achnatona z města odejít.

profimedia-0147927895 Reliéf z doby 18. dynastie, na kterém je zobrazen monoteistický faraon Achnaton s manželkou Nefertiti, jejíž jméno se stalo synonymem krásy. | zdroj: Profimedia.cz

Zdroje:
ČTK, Wikipedia, Science Alert

Nejnovější články