Příští vlny veder mohou zabíjet miliony lidí
22. 8. 2020 – 17:47 | Příroda | Ladislav Loukota | Diskuze:
Lidé budou hledat záchranu v chladnějších místech planety.
Nová studie výzkumníků z Kalifornské univerzity v Santa Barbaře a amerického Národního úřadu pro ekonomický výzkum (NBER) varuje, že zvyšující se teploty budou v budoucnu zabíjet miliony lidí.
Projekce vědců předpokládá, že při současném tempu globálního oteplování horko v roce 2100 ve světovém měřítku zabije 73 ze 100 tisíc lidí. V tropických a vlhčích oblastech by však obětí mohlo být až 200 na 100 tisíc obyvatel.
Mnoho lidí z těchto regionů bude hledat záchranu v chladnějších místech planety. Jejich obyvatelům tak může masová migrace způsobit "horké chvilky ".
Horší než zemětřesení a záplavy
V uplynulých dvou desetiletích jsme zažili i v Evropě několik vln veder, které způsobily tisíce úmrtí. V roce 2003 například ve Francii v důsledku veder zemřelo 35 tisíc lidí. Teploty tehdy dosahovaly až 44 stupňů Celsia.
Už nyní zabíjí horko víc lidí než zemětřesení nebo záplavy. Zvyšuje nároky na chlazení těla, a tím zvyšuje zátěž kardiovaskulárního systému. Zejména seniorům a kardiakům tak může přivodit vyčerpání organismu a smrt.
Podle studie Kalifornské univerzity a NBER, která vznikla z kalkulací obětí minulých vln veder a projekce růstu teplot, by v budoucnu mělo takových situací přibývat.
Do konce století se teplota patrně zvýší o dva až tři stupně Celsia. V některých oblastech však může vzrůst výrazněji.
Kde bude nejhůř?
Přehřátí organismu napomáhá vlhkost. Vlhké horko může být smrtelné pro obyvatele bez rozdílu. Princip je prostý: Čím vyšší je atmosférická vlhkost, tím méně se odpařuje pot, a tím víc nám hrozí přehřátí.
Globálně teplejší Země přitom bude také vlhčí. Oblasti s výskytem extrémních teplot a extrémní vlhkost by se již do poloviny století mohly rozšířit do mnoha území dnes hustě osídlených lidmi.
Analýzou dat vysokých veder a vlhkosti z let 1979 až 2017 z více než tří tisíc meteorologických stanic výzkumníci upozornili na regiony, které budu nejvíc postižené.
Jsou to rozsáhlá území Indie, Bangladéše a Pákistánu, oblasti Mexického zálivu a Kalifornie, velká část Perského zálivu, ale také jižní Čína, Vietnam, subtropická Afrika a Karibik. To vše jsou místa, kde žijí stovky milionů lidí.
Nejohroženější jsou chudí
Důvod tohoto tvrzení je zřejmý: Nejúčinnější ochranou proti horku je úkryt v chladnějším prostředí. To znamená možnost pracovat či žít v klimatizovaných podmínkách. Jenže chudí obvykle pracují venku a klimatizace je nad jejich finanční možnosti.
Vyšší teploty navíc zhoršují produktivitu práce. Tím mohou zvýšit i počet chudých v postižených oblastech.
Studii publikoval žurnál NBER.