Savci, kteří jsou větší než lidé, se musí zmenšit. Jinak nepřežijí

27. 5. 2023 – 22:57 | Příroda | Ladislav Loukota | Diskuze:

Savci, kteří jsou větší než lidé, se musí zmenšit. Jinak nepřežijí
Nakolik se zmenší sloni? | zdroj: Profimedia

Živočišná říše na naší planetě se v budoucnu výrazně změní, sloni mohou být velikostí blízcí psům. 

Univerzitní profesorky, které se zabývají změnami v minulosti, formulovaly vize živočišného světa zítřka.

Co z jejich prognóz vyplývá? Mimo jiné to, že se výrazně změní velikosti živočišných druhů.

Plazům se bude dařit

Paleontoložka Ashley Legerová z Kalifornské univerzity v Los Angeles předpokládá, že světu zítřka budou dominovat plazi. „Myslím, že populaci plazů čeká exploze,“ řekla Legerová magazínu Gizmodo. „Chladnokrevní tvorové jsou dobře přizpůsobeni teplejším podnebím a bude se jim nejspíš dobře dařit.“

Velcí savci, kam patří cokoli větší než člověk, se podle Legerové budou muset zmenšit, nebo vyhynou, což platí zejména pro býložravce. Příčinou bude vliv oteplování na rostliny.

„Mnoho dnes dominujících stromů bude s teplotami prohrávat, i když palmové stromy nebo kaktusy budou naopak patřit mezi vítěze. Travin obecně ubude s tím, jak se zvýší sucho,“ předpovídá Legerová.

Větší savci nebudou mít dostatek potravy a nedokážou se účinně chladit. Přirozený výběr začne upřednostňovat menší živočichy, kterým stačí méně energie. Sloni budoucnosti tak mohou podle Legerové být velcí, čí spíš malí jako psi.

Ptáci budou čím dál větší

Obdobný vývoj předpokládá Legerová v mořích a oceánech, kde ubude ryb – zejména kvůli rybolovu. Velké dravé ryby jako žraloci a kosatky se také budou muset zmenšit.

Paleoekoložka Alexis Michajliwová z Oklahomy zase v Gizmodo upozorňuje: „Stejně jako některé druhy se budou zmenšovat, jiné se naopak začnou zvětšovat.“

profimedia-0632915449 Orlové budou čím dál mohutnější | zdroj: Profimedia

Tato profesorka Oklahomské univerzity připomíná, že některé druhy už v minulosti narostly. Někdy proto, že byly osvobozeny od selekčního tlaku dosud větších druhů, jindy kvůli tomu, že měly dostatek zdrojů potravy.

Michajliwová odkazuje na proměny živočichů na odříznutých ostrovech. Upozorňuje na hlodavce, kteří dříve dorůstali mnohem větší velikosti. Mnohé druhy zítřka si tak prohodí role.

Kalifornská paleontoložka Legerová očekává, že se zvětší ptáci. „Ptáci jsou mobilní a můžou se snáze přesouvat do nových oblastí, takže budou mít větší šanci přizpůsobit se změnám podmínek než savci. A jakmile se savci zmenší, budou lepší kořistí pro větší ptáky,“ prorokuje vědkyně.

Budoucnost patří ‚živým fosiliím‘

Paleontoložka Stephanie Drumhellerová má za to, že v budoucnu, obdobně jako v minulosti, se bude dařit aligátorům a krokodýlům. „Mají pověst živých fosilií, které se od doby dinosaurů příliš nezměnily,“ upozorňuje.

1383001-profimedia-0392102303 Budoucnost patří plazům, tedy i krokodýlům. | zdroj: Profimedia

A právě to ukazuje na jejich schopnost přežívat v nejrůznějších podmínkách. Profesorka Drumhellerová z Univerzity Tennessee o tom říká:

„V budoucnosti si dovedu představit, že krokodýli budou plnit více úkolů – jako zcela vodní živočichové, zcela suchozemští, nebo třeba jako býložravci. Vždy se jim dařilo vyplňovat nečekané příležitosti v ekosystému.“

Nejisté vyhlídky

Zmíněné vize nejsou přirozeně zaručené, v evolučně a geologicky krátkodobém výhledu na stovky tisíce či miliony let se může stát i leccos jiného.

Nastanou třeba nepředvídatelné přírodní katastrofy, které podmínky změní. Nebo do přírody neočekávaným způsobem zasáhnou lidé.

Platí, že budoucnost fauny je otevřenou knihou.

Zdroje:

Nejnovější články