Sbohem, Rosetto! Dvanáctiletá pouť sondy hlubokým vesmírem skončila

- Vesmír autor: red

Sonda Rosetta, kterou Evropská vesmírná agentura (ESA) vyslala na pouť do hlubokého vesmíru, v pátek po poledni SELČ dosedla na kometu Čurjumov-Gerasimenko. Její mise skončila po 12 letech. Dokonce i během svého pomyslného loučení posílala vědcům další a další data. 

Ilustrace přistání sondy

Ilustrace přistání sondy,zdroj: ESA/ATG medialab

Rosetta podle předpokladů dopadla na povrch vesmírného tělesa označeného katalogovým číslem 67P poměrně malou rychlostí, a dopad byl tedy spíše měkčí. Stalo se tak přibližně už ve 12:40 SELČ, ale s potvrzením bylo nutné počkat, protože komunikace s Rosettou měla vzhledem k velké vzdálenosti od Země čtyřicetiminutové zpoždění. Ve 13:19 SELČ se signál přerušil, což potvrdilo definitivní konec mise.

Ani na své "poslední cestě" přitom Rosetta nepřestala pracovat a poslala vědeckému týmu projektu další data i fotografie oblasti kolem vybraného místa dopadu.

"Je hotovo. Mohu potvrdit naprostý úspěch sestupu Rosetty. Operace mise Rosetta jsou ukončeny," prohlásil ředitel projektu Patrick Martin. "Sbohem Rosetto, máš za sebou dobrou práci," dodal za radostného halasu vědců v řídícím centru ESA v Darmstadtu.

Hlavním cílem projektu bylo důkladně prozkoumat jednu z komet a získat informace, jež by vědcům pomohly poodhalit tajemství vzniku Sluneční soustavy před 4,6 miliardy let. K záměrům patřilo také prověřit oprávněnost hypotézy, že život na zemský povrch dorazil právě z komet.

Program zahájil start Rosetty ze Země v březnu 2004. K cíli dorazila o deset let později po překonání vzdálenosti více než šest miliard kilometrů. Ještě téhož roku, v listopadu 2014, vypustila sonda robotický modul Philae, který měl provádět další výzkum přímo na povrchu komety. Přistání ale nedopadlo nejlépe a Philae se ztratila Rosettě z dohledu. Nicméně přesto modul na Zemi poslal čtyři, byť krátké, série údajů. Podle vědců velmi užitečných.

Po poslední transmisi z 9. července se modul nadobro odmlčel. Takřka na poslední chvíli se ale Rosettě přece jen podařilo Philae najít. Na záběrech, které pořídila 2. září, vědci robotický modul rozeznali a dokázali tak určit místo, kde skončil. Rosetta dnes podle vědců dosedla asi dva kilometry od něj.

Tagy: Rosetta dobývání vesmíru věda a poznání

Zdroje: ČTK