Spánek dorůžova pomáhá zhubnout, zjistili lékaři

15. 9. 2020 – 22:08 | Člověk | Ladislav Loukota | Diskuze:

Spánek dorůžova pomáhá zhubnout, zjistili lékaři
Spánek dorůžova pomůže vaší postavě. | zdroj: Profimedia

Je mnoho nepohodlných, nechutných až drsných metod hubnutí. Jedna je však příjemná: hubnutí s vydatným spánkem. Doporučují ji univerzitní lékaři.

Zdravý spánek je nezbytný nejen pro zdravý život, ale i pro to, abyste omezili apetit, a tak snížili svou hmotnost. Dospěla k tomu studie týmu lékařů Emmy Sweeneyové a Iana Walshe z Nortubrijské univerzity v Anglii.

Ráno hubenější večera

Může vám to připadat jako paradox, protože spánek přece na první pohled není cvičení nebo aktivní život. Stále více se ale ukazuje, že regenerace, kterou při spánku podstupuje tělo i mysl, je nutná pro úspěch jiných snah v bdělém stavu. A hubnutí není výjimkou.

Jedna ze starších studií doktorky Arlet Nedeltchevové z Harvardu zjistila, že lidé, kteří spí jen 5,5 hodiny, zhubli stejným cvičením a redukcí stravy méně, než lidé spící 8,5 hodiny. Jinými slovy, i když se snažíte jako jiní, s nedostatkem spánku si sami sabotujete své snahy.

Ale proč tělo nespavce spaluje kalorie méně než tělo spáče? Důvodů je zřejmě několik, pracovní hypotézou je však odlišné vylučování dvou hormonů – leptinu a a ghrelinu. Ten první je odpovědný za snížení chuti k jídlu, ten druhý plní opačný úkol.

Evoluce nepočítala s internetem

Nedostatek spánku přitom zřejmě snižuje produkci leptinu, a naopak zvyšuje produkci ghrelinu. Dává to smysl, protože naši dávní předci při nedostatku spánku mohli čelit nějakému ohrožení, takže si museli ponechat energetické rezervy. Evoluce nicméně nepočítala s tím, že spát můžete hůře i kvůli tomu, že do tří hodin v noci sledujete na internetu seriál. 

Odlišná míra hormonů je ale jen jedním možným důvodem. Poznatky vědců ukazují na to, že mozkové části kontrolující "odměnu" jsou aktivnější po dobrém spánku, takže z jídla po dobré noci máme i lepší požitek.

profimedia-0147323116u Laurel měl podle teorie vědců z Nortubrijské univerzity spát vydatněji než Hardy. | zdroj: Profimedia

Zmíněná studie Nortubrijské univerzity kromě toho dospěla k názoru, že za vztahem spánku a hubnutí je inzulín.

Dvě mouchy jednou ranou

Výzkumníci se zaměřili na spáče, kterým dopřáli pouze čtyři hodiny spánku. To u zdravých mladých jedinců stačilo k tomu, aby inzulín nedostatečně reagoval na glukózu uvolněnou do krve. Stejná porce jídla tak vedla k menší porci energie, ale nikoliv k menší porci kalorií.

Naštěstí i v případě spánku a hubnutí platí, že je možné zabít dvě mouchy jednou ranou. Cvičení je nejenom způsob, jak se zbavit přebytečných kalorií anebo hmotnosti, ale také snižuje chuť k jídlu. A dostatečná únava přispívá také k nepřerušovanému spánku.

Studie byla publikována v časopise Human Kinetics Journals.

Nejnovější články