Tryskové motory letadel zrychlily šíření epidemií padesátkrát

3. 12. 2021 – 17:37 | Člověk | Ladislav Loukota | Diskuze:

Tryskové motory letadel zrychlily šíření epidemií padesátkrát
Letadlo přistávající v bouři - povětrnostní i pandemické. | zdroj: Profimedia

V moderním globálním světě se epidemie šíří tryskovou rychlostí. Nejhorší epidemie, která ve středověku postihla Evropu, postupovala ve srovnání s nynějším koronavirem a jeho variantami pomalu. Byla však nezadržitelná.

Epidemie covidu se rozšířila po světě s rychlostí, na kterou málokterá země byla schopna reagovat. Stejným tempem postupovaly i „nejúspěšnější“ varianty kronaviru. Ta nejnovější - omikron - podle odhadů expertů převáží v Evropě nad nyní dominantní deltou během několika málo měsíců.

Tato rychlost je přičítána globálnímu obchodu a zejména letecké dopravě.

Epidemie však postupovaly z kontinentu na kontinent už ve středověku – a bez moderních dopravních prostředků. Během morové nákazy ve čtrnáctém století bylo nicméně tempo šíření nákazy pomalejší.

Smrt připlouvající na lodích

Epidemii dýmějového moru, známého jako černá smrt, vyvolala v letech 1347 až 1353 bakterie Yersinia pestis. Přenašečem nákazy byly infikované blechy, které se do Evropy dostaly nejčastěji na italských obchodních lodích.

Po moři se tehdy epidemie šířila rychlostí 24 mil denně, to je téměř 40 kilometrů. Poté, co dorazila na pevninu, její tempo zpomalilo na 1,5 kilometru za den, píše web National Geographic.

Dalo by se usuzovat, že šíření na souši mohlo být snadno zastavitelné. Avšak jakmile mor postihl nějaké město, což vzhledem k týdenní inkubační době znamenalo, že tam je nějaký čas přítomný, dali se lidé před nemocí, hladem a násilím na útěk. A tak šířili chorobu dál.

Nákaza postupovala jako padající kostky domina, z města do města.

V našich zemích je stále s morovou epidemií skloňován jako počátek šíření rok 1347, kdy choroba dorazila do dnešní Itálie. Mongolské hordy ji přitom do východní Evropy zavlekly už v roce 1346.

Hedvábná i morová stezka

Po souši černou smrt s sebou přinesli nejen nájezdníci, ale také obchodníci postupující hedvábnou stezkou.

profimedia-0612829996x Na útěku před morem. | zdroj: Profimedia

V dnešním Kyrgyzstánu byla epidemie na postupu již v roce 1338. První zprávy o vypuknutí moru nicméně pocházejí z Číny z počátku roku 1330. Jako první zasáhl dnešní čínskou provincii Chu-pej, odkud se rozšířil i současný koronavirus.

To znamená, že ve čtrnáctém století trvalo 17 roků než morová epidemie, která měla původ v Asii, naplno propukla v Evropě. 

Covid se v Evropě naplno rozšířil za zhruba čtyři měsíce od doby, kdy se objevil v Číně, tedy za přibližně padesátkrát kratší dobu. V současné éře byl poháněn tryskovými motory letadel a šíření mu usnadňovala i větší hustota obyvatel a hustá pozemní síť silnici a železnic.

Mor měl na Evropu ve čtrnáctém století devastující dopad. Většina historiků se přiklání k tomu, že zemřela třetina tehdejší populace. Počet obyvatel klesl ze 75 na 50 milionů.

Covid-19 má v Evropě na kontě 1,4 milionu mrtvých. Není pochyb, že bez moderní medicíny by jeho bilance byla mnohonásobně vyšší. 

Zdroje:

Nejnovější články