Vakcíny proti covidu zachránily 20 milionů životů

24. 6. 2022 – 17:04 | Technologie | Nedd | Diskuze:

Vakcíny proti covidu zachránily 20 milionů životů
Bez vakcín proti covidu by na světě chyběly miliony lidí. | zdroj: Profimedia

Očkování proti covidu snížilo počet úmrtí zejména v bohatých zemích, zjistila obsáhlá studie. Ti, kteří se dali očkovat, přitom zachránili životy i mnoha neočkovaným.

Očkování proti covidu-19 během prvního roku od začátku vakcinace zabránilo 19,8 milionům úmrtí. K takovému závěru dospěli vědci ve studii publikované v odborném žurnálu Lancet Infectious Diseases.

Očkování zachraňovalo i neočkované

Vakcíny podle matematického modelu snížily počet obětí covidu na méně než polovinu. Pokud by nebyly dostupné, zemřelo by podle vědců během prvního roku od zahájení očkování 31,4 milionu lidí.

Experti vycházeli z epidemických dat po 8. prosinci 2020, kdy se proti covidu začalo očkovat. Jejich model odhadoval, jak by se počet úmrtí vyvíjel, kdyby pandemie postupovala dál bez očkování.

Ze studie vyplývá, že vakcíny zachránily nejvíc životů v zemích s vyššími příjmy, jejichž obyvatelé k nim měli snazší přístup. V nich odvrátil 12,2 milionu úmrtí.

Téměř 80 procentům úmrtí zabránila ochrana poskytovaná vakcínou, 20 procentům nepřímá ochrana dodaná očkovanými, kteří snížili přenos covidu a otupili nápor na zdravotnická zařízení.

„Naše studie ukazuje pozoruhodný globální dopad vakcinace na světovou populaci a pandemii,“ cituje magazín Forbes Olivera Watsona, vedoucího autora studie, vědeckého pracovníka Rady pro lékařský výzkum globálních infekčních chorob Londýnské univerzity.

Mohli jsme udělat víc

Vědci zjistili, že bylo možné předejít téměř 600 tisícům dalších úmrtí, kdyby se podařilo splnit cíl Světové zdravotnické organizace a do konce roku 2021 proočkovat 40 procent populace v každé zemi.

Výzkumníci ve studii připomínají, že vyspělé státy slíbily do konce roku 2021 darovat dvě miliardy vakcín zemím s nízkými a středními příjmy. Nakonec jich dodali jen necelou miliardu.

„Naše výsledky ukazují, že se podařilo zachránit miliony životů díky tomu, že vakcíny byly dostupné všem bez ohledu na jejich ekonomické postavení. Dalo se ale udělat ještě více,“ řekl šéf výzkumníků Oliver Watson.

V minulých měsících vyšlo několik studií, které odhadovaly počet životů zachráněných očkováním proti covidu v různých částech světa (demografická analýza statistik ministerstva zdravotnictví odhadla, že bez očkování by v Česku jen loni na podzim zemřelo dalších 15 tisíc lidí). Studie publikovaná v Lancetu je ale první, která kvantifikuje pomocí matematického modelování dopad vakcín na globální úrovni.

Zdroje:
Forbes, Lancet Infectious Diseases

Nejnovější články