Videohry zvyšují inteligenci. Naznačuje to několik studií

17. 5. 2022 – 20:39 | Člověk | Ladislav Loukota | Diskuze:

Videohry zvyšují inteligenci. Naznačuje to několik studií
Pokud hrajete, můžete se v lecčems zdokonalit. | zdroj: Profimedia

S videohrami můžete mít výkonnější mozek, lepší orientaci a zbavit se stresu. Dnes už to je vědecky prokázáno.

Videohry jsou leckdy pokládány za nenáročnou zábavu povalečů, která nepřispívá k jejich rozvoji. Ve skutečnosti nás však mohou v lecčems zdokonalit. Potvrzuje to řada studií.

Pokud trávíte čas hraním počítačových her, můžete mít lepší reflexy než ti, kteří nehrají. Videohrami dokonce můžete posílit svou inteligenci.

Takže máme důvody, proč hrát. Tady je několik vědecky podložených argumentů:

1) Videohry posilují mozek, učí řešit problémy

Dopad her na člověka bývá nejčastěji zmiňován v souvislosti s mozkem a inteligencí. Podle studie australských a čínských vědců, publikované v časopise Scientific Reports, pravidelní hráči mají větší množství šedé hmoty i silnější konektivitu mozkových buněk – neuronů. To se pozitivně projevuje i na řešení složitých problémů.

Zejména hry s otevřeným koncem, koncipované jako složité hádanky, ve kterých si vytváříte strategie v rychle se měnícím fantasy prostředí, vás učí dovednostem, které můžete přenést do skutečného světa.

Vědci z Institutu Karolinska zjišťovali, jak videohry ovlivňují devíti- až desetileté děti. Ve studii, publikované v magazínu Nature, zjistili, že za dva roky pozorování se u dětí, které hrály hry častěji a delší dobu, než je průměr, zvýšilo IQ zhruba o 2,5procentního bodu nad průměr jejich věkové skupiny.

Torkel Klingberg, profesor kognitivní neurovědy, který výzkum vedl, k tomu na webu institutu řekl: „Naše výsledky podporují tvrzení, že čas strávený hraním videoher může skutečně pomoci zvýšit inteligenci. To je v souladu s několika experimentálními studiemi.“ 

2) Hráči mají společenské dovednosti

Studie vyvracejí stereotypní pohled na hráče jako na nesociální bytostí. Hry se dnes často hrají na internetu, jsou tak součástí sociálního života aktivních hráčů, kteří komunikují s jinými hráči.

Studie Kolumbijské univerzity (popsána tady) upozorňuje, že hráči mají lepší sociální schopnosti a jsou mezi nimi úspěšnější studenti.

3) Hry posílí vaši orientaci

Pohybové hry se dosud příliš neuchytily, ačkoliv fenomény jako Pokémon Go mohou znamenat, že hráči některých her mohou také nachodit mnoho tisíc kroků.

Také hraní s ovladačem však lékaři spojují s lepšími motorickými dovednostmi. Hráči mezi chirurgy se podle studie (podrobně popsáno zde) dopouštěli o 37 procent menšího počtu chyb a mohli si troufnout na komplexnější zákroky než jejich spolupracovníci-nehráči.

Podobně pozitivní výsledky vyplývají ze srovnání zraku.

4) Vyšší agresivita? Neprokázáno

Často zmiňovaná psychologická teze viní počítačové hry ze zvýšené agresivity. Tato hypotéza však nikdy nebyla podložena přesvědčivými vědeckými důkazy.

I když se srdeční tep a adrenalin mohou během hraní zvyšovat, neexistují důkazy, že si hráči takové chování přenáší i do světa mimo hru. Zmiňuje to třeba studie zveřejněná na webu Sage.

5) Závislost? Nízké riziko

Hraní není bez určitých rizik. Zhusta je omíláno téma závislosti na videohrách.

Malé procento hráčů skutečně hraje nadměrnou dobu, přesná data o jejich počtu nicméně nejsou známa. Pokud nadměrné hraní koliduje s prací či studiem, je dobré se nad tímto koníčkem zamyslet.

Navzdory takovému patologickému jevu je zjevné, že kdyby měly hry významná negativa, už bychom si toho museli vzhledem k jejich rozšíření všimnout. Zatímco v roce 1980 to byla záliba stovek tisíců a v roce 2000 několika desítek milionů lidí, dnes se různými počítačovými hrami baví na 1,5 miliardy lidí.

6) Videohry prospívají duši

Posledních 40 let videoher potvrdilo, že v drtivé většině případů nejenže hraní není škodlivé, ale naopak může prospět tělu a také – duši.

Studie ukázaly, že některé videohry mohou zlepšit náladu a zlepšit srdeční rytmus – což je známkou toho, že mohou také pomoci zmírnit stres. Vztah mezi videohrami a stresem se odráží v několika studiích. A videohry se dnes dokonce používají při některých terapiích.

Zdroje:
Scientific Reports

Nejnovější články