Vrátí se blboun nejapný? Biotechnologická firma se chystá oživit vyhynulého ptáka

2. 2. 2023 – 23:58 | Příroda | Pavel Jégl | Diskuze:

Vrátí se blboun nejapný? Biotechnologická firma se chystá oživit vyhynulého ptáka
Dodo, Raphus cucullatus aneb blboun nejapný. | zdroj: Profimedia

Biotechnologická společnost Colossal Biosciences se chystá oživit vyhynulého ptáka jménem Dronte mauricijský. Tento nelétavý opeřenec, spíš známý jako dodo (hlupák, hňup) a v češtině jako blboun nejapný, bývá pokládán za symbol hlouposti.

Pták, který dorůstal výšky jednoho metru a vážil přes dvacet kilogramů, žil jako endemit na ostrově Mauricius v Indickém oceánu.

Podobně jako mnoho živočichů, kteří se vyvíjeli izolovaně na ostrovech bez predátorů, i dronte se choval vůči lidem nebojácně (hloupě). Tato vlastnost spojená s neschopností létat z něj dělala snadnou kořist – zejména holandských námořníků a jejich otroků.

Zkázu ptáka dodo (Raphus cucullatus) dokonaly nepůvodní druhy živočichů včetně psů, koček, prasat, které dovezli kolonizátoři a které mu plenily hnízda. V roce 1681 vyhynul.

Dodo se tak stal obětí lidské nadřazenosti a bezohlednosti vůči jiným živočišným druhům. Proto ho experti z Colossalu chtějí na planetu vrátit.

„Doufáme, že při naší práci objevíme užitečné nástroje, které současným živočichům pomohou přežít nynější krizi biologické rozmanitosti.                                                                                                                                  Beth Shapirová, evoluční bioložka

Společnost se sídlem v texaském Dallasu pokládá futuristický projekt za reálný. Na svém webu oznámila, že dešifrovala dodův genom, tedy veškerou genetickou informaci uloženou v DNA.

Mamut, tasmánský tygr a dodo

„Dalším naším krokem bude porovnání genetické informace doda s geny příbuzných ptáků, jako je holub nikobarský a rodrigues solitaire, což je vyhynulý obří nelétavý holub. Musíme zjistit mutace, které jsou pro doda určující,“ cituje magazín Science Alert vedoucí projektu Beth Shapirovou, evoluční bioložku, profesorku na Kalifornské univerzitě v Santa Cruz.

profimedia-0305903718 blboun nejapný Kostra blbouna nejapného. | zdroj: Profimedia

Poté musí experti vymyslet způsob, jak vložit geny specifické pro doda do embrya živé samice ptáka, protože nemohou vytvořit život od nuly.

Shapirová říká, že cílem je vysadit ptáky na Mauriciu, v jejich původní domovině. Současně ale upozorňuje, že pták vytvořený pomocí takového přístupu bude hybridem, který se svému předkovi bude pouze podobat.

Dodo je třetím vyhynulým živočichem na seznamu druhů, které chce Colossal oživit – už dříve oznámil snahu o vzkříšení mamuta srstnatého a tasmánského tygra.

Startup Colossal píše, že na své projekty už od investorů získal 225 milionů dolarů. Agentura Bloomberg odhaduje hodnotu biotechnologické firmy na úctyhodnou částku 1,5 miliardy dolarů.

Pomůžeme i druhům, které teprve vymírají?

Pro některé investory je živý dodo méně důležitý než vědecké objevy vytvořené při snaze o jeho návrat do přírody, píše Bloomberg. Patří mezi ně Thomas Tull, který produkoval film Jurský svět.

Při snaze přivést druh zpět se naučíme věci, které bychom se nenaučili v laboratoři. Když děláte takové velké experimenty, jakými jsou oživování vyhynulých druhů, kdo ví, co při tom objevíte,“ cituje agentura Tulla.

„Je to velmi, velmi náročný plán,“ upozorňuje v listu The Guardian Ewan Birney, zástupce ředitele Evropské laboratoře molekulární biologie, a dodává: „Nejsem si jistý, k jakému účelu to slouží a zda bychom neměli věnovat zdroje spíš na záchranu žijících druhů.“ dodává.

Colossal ale upozorňuje, že, že návrat vyhynulých zvířat není jejím jediným cílem. „Doufáme, že při naší práci objevíme užitečné nástroje, které současným živočichům pomohou přežít nynější krizi biologické rozmanitosti,“ říká Beth Shapirová.

Zdroje:
Science Alert, The Guardian, Bloomberg, Collosal Biosciences

Nejnovější články