Za pachem z podpaží je sloučenina společná lidem, tchořům i skunkům

9. 8. 2022 – 18:03 | Člověk | Nedd | Diskuze:

Za pachem z podpaží je sloučenina společná lidem, tchořům i skunkům
Pot v podpaží. Jsou za ním specifické enzymy. | zdroj: Profimedia

Výzkumníci vystopovali původce nepříjemného lidského odéru. Popsali také, jak vzniká. Zastaví ho účinnější deodoranty?

Zažíváte to v autobuse, vlaku, tramvaji, obchodě nebo v čekárně u lékaře. Všude tam, kde se schází víc lidí pohromadě, cítíte štiplavý zápach z lidského podpaží.

V horkých letních dnech se lidé potí víc než jindy – a je to znát. Ne každý používá deo-přípravky – deodoranty nebo antiperspiranty. A leckdo se potí tak, že si s tím ani drogistická chemie neporadí.

Proces, kterým specifický odér v podpaží vzniká, byl dlouho záhadou. Popsali ho až mikrobiologové z Yorské univerzity v kanadském Ontariu.

Cítíte síru? Nemýlíte se

Dřívější výzkumy naznačovaly, že za pachem jsou kožní bakterie, pro které je naše podpaží trvalým bydlištěm. Až vědci z Yorku ale identifikovali přesný typ bakterie, které pach způsobují. Je jím stafylokok hominis (Staphylococcus hominis).

Tento drobný tvor vylučuje enzymy – bílkoviny řídící většinu chemických procesů v našem těle – a ty rozkládají důležitou složku našeho potu, chemickou sloučeninu Cys-Gly-3M3SH.

Ve studii publikované v magazínu Nature vědci píší, že samotná sloučenina je bez zápachu. Jenže enzymy při jejím rozkladu vylučují sloučeniny síry – thioalkoholy (thioly). A právě ty jsou zdrojem zápachu – nejen u člověka ale třeba také u tchořů nebo skunků.

Biologové a chemici z Yorské univerzity upozorňují, že jejich objev může pomoci při vývoji nové generace účinnějších deo-přípravků. Bude je možné lépe zaměřit na chování konkrétní bakterie.

„Náš výzkum představuje novou úroveň poznání, jak specifické mikroby biochemicky přispívají k zápachu, což je nezbytný předpoklad pro cílenější strategie k potlačení tělesného pachu,“ píšou v závěru své výzkumné zprávy.

Zdroje:

Nejnovější články