Zabily by nás, spílají američtí vojáci chytrým brýlím Microsoftu

18. 10. 2022 – 23:41 | Technologie | Ladislav Loukota | Diskuze:

Zabily by nás, spílají američtí vojáci chytrým brýlím Microsoftu
Američtí výsadkáři při zkoušce brýlí IVAS s rozšířenou realitou. | zdroj: Profimedia

Brýle s rozšířenou realitou, které umožní vidět víc než jejich oči, mohou dát vojákům výhodu v boji. Anebo z nich také udělat snadný terč pro nepřítele – tak jako technologie od Microsoftu.

Americká armáda zkouší rozšířenou realitu od Microsoftu. Zatím selhává.

Co je za tou zdí?

Právě na to by mohly dát vojákům odpověď brýle poskytující nositelům rozšířenou realitu. Kromě toho by jim mohly poskytnout pohled na mapu oblasti a umožnit jim sdílet užitečné informace.

Zařízení však v nedávném testu americké armády selhalo ve čtyřech ze šesti testovaných kritérií, píše časopis Business Insider, který se odvolává na zdroje z armády.

Brýle IVAS (Integrated Visual Augmented System – Integrovaný systém pro vizuální vylepšení) jsou součástí kontraktu v hodnotě 21 miliard dolarů. Byl uzavřen loni a předpokládá až deset let vývoje.

Zatím se však brýle, které jsou vojenskou verzí brýlí HoloLens, ukazují pro použití v terénu jako nepraktické. Business Insider cituje vojáky, podle nichž jsou spíš přítěží než výhodou.

„To zařízení by nás zabilo,“ cituje armádní zpráva slova jednoho z vojáků testujících brýle.

Voják upozornil, že brýle kolem sebe vyzařují světlo viditelné na vzdálenost několika kilometrů. Svého nositele tak mění v terč nepřátelské palby.

Vojáci si také stěžují, že zařízení je nepohodlné a těžké, překáží jim v pohybu a omezuje jim periferní vidění.

Pro Microsoft však negativní reakce nebyly překvapením. Firma očekávala špatné přijetí vojáků.

Insider získal už v březnu e-mail, ve kterém zaměstnanec Microsoftu varoval před negativním hodnocením kvůli přetrvávajícím problémům se spolehlivostí zařízení a jeho výkonem v prostředí se slabým osvětlením.

Armáda ale věří, že projekt IVAS skončí úspěchem.

Nepoužitelné. Zatím

„Nové výsledky naznačují, že program dosáhl pokroku ve většině hodnotících kritérií,“ řekl pro Business Insider generál Christopher Schneider. Upozornil, že testy určily oblasti, ve kterých IVAS zaostal a kde potřebuje upravit a vylepšit.

Armáda už na přelomu tisíciletí rozvíjela obdobný koncept pod názvem Land Warrior. Podobně jako IVAS i Land Warrior měl přinést zejména námořní pěchotě nebo výsadkářům lepší a přehlednější informace z bojiště.

Zatímco v letectvu či u obrněných vozidel se rozšířená realita úspěšně používá po desetiletí – pokládají se za ni třeba průhledné displeje už ze šedesátých let minulého století – u vojáků pohybujících se v terénu obdobná technologie chybí.

Součástí Land Warrioru byla speciální helma, která měla nositeli zobrazovat lokální mapy, pohyby spřátelených vojáků a další informace. Projekt z roku 1989 byl před čtrnácti lety zrušen.

Dočkal se však znovuzrození jako Nett Warrior a dnes jeho nápadů využívá i systém IVAS. Přes tři desetiletí vývoje nicméně zůstává v poli nepoužitelný.

Neznamená to však, že vojáci v terénu technologie počítačového věku nevyužívají. Osvědčily se jim nejen upravené chytré telefony, ale i tablety nebo drony.

Zdroje:

Nejnovější články