Základny na Měsíci a Marsu se budou točit jako káča. Pouhé sci-fi?

27. 7. 2022 – 23:59 | Technologie | Pavel Jégl | Diskuze:

Základny na Měsíci a Marsu se budou točit jako káča. Pouhé sci-fi?
Smělý projekt lunární (anebo marsovské) stanice ve tvaru rotujícího trychtýře. | zdroj: Profimedia

Člověk se zrodil na Zemi a je přizpůsoben pozemským podmínkám. Dlouhodobý pobyt ve vesmíru nám dělá problémy. Patří k nim neblahé důsledky mikrogravitace či nízké gravitace na lidský organismus, což je aktuální při plánovaných delších pobytech na Měsíci nebo misích na Mars.

Jedním ze způsobů, jak se s nimi vypořádat, jsou rotující vesmírné stanice, které odstředivou silou vytvářejí umělou gravitaci.

Na studii konceptu takových stanic pro Měsíc nebo Mars pracuje tým expertů z Kjótské univerzity a konstrukční společnosti Kajima, píše vědecký magazín Phys. V červenci tým zveřejnil první náčrty.

Jak je z obrázků patrné, otočná základna nazvaná Lunagrass je kde dnu zkosená - roztočená připomíná dětskou hračku káča. Má tvar trychtýře, který je podepřen příhradovou konstrukcí rozprostírající se na povrchu a rozkládající hmotnost na větší plochu. Základnou projíždí vlak, který ji propojuje s dalšími místy na Měsíci.

Trychtýř o průměru 200 metrů a výšce 400 metrů poskytuje idylické prostředí s vodní plochou, zelení a stromy.

Lidé chodí po vnější „zdi“, na které je drží odstředivá síla. U základny trychtýře, který se otočí jednou za dvacet sekund, můžete spatřit stojatou vodní plochu s loděmi. Jeden z konceptů počítá i s tím, že základna bude rotovat na oběžné dráze Měsíce.

Kdo by za takových podmínek nechtěl na Měsíci či na Marsu žít!

Nejhorší kocovina

Samotná myšlenka rotující stanice není nová. Konstruktér raket pro nacistické Německo a později pro americkou NASA Wernher von Braun navrhl takovou stanici už v padesátých letech minulého století. A filmožrouti nepochybně mají v paměti ikonickou scénu z kultovního filmu režiséra Stanleyho Kubricka 2001: Vesmírná odysea (2001: A Space Odyssey), v níž raketoplán za tónů Straussova valčíku Na krásném modrém Dunaji přilétá k otáčející se vesmírné stanici.

Tento koncept, který můžete znát i ze Star Treku, Star Wars, anebo ze Strážců galaxie, nás může zbavit neblahých účinků mikrogravitace či nízké gravitace na organismus. Je prokázáno, že astronautům na oběžné dráze například ubývá svalová hmota a jejich kosti ztrácejí pevnost.

Astronaut Tim Peake, který pobýval na vesmírné stanici ISS 186 dní, po přistání pravil, že „přizpůsobovat se znovu životu na Zemi je jako ta nejhorší kocovina na světě“.

Výzkumníci z Kjótské univerzity připomínají, že neexistuje žádný výzkum vlivu mikrogravitace (nebo nízké gravitace) na reprodukci a raný vývoj dítěte. To je ale třeba řešit, pokud chceme žít na Měsíci, kde je povrchová gravitace 16,5 procenta zemské, anebo na Marsu s 38procentní gravitací.

Není známo, zda se savci mohou rozmnožovat a normálně růst v prostoru s nízkou gravitací, jaká je na Měsíci. Uvnitř Lunagrassu by však byla gravitace jako na Zemi, takže by tam bylo možné rodit a udržet se v kondici, se kterou byste se bez potíží mohli vrátit na Zemi,“ cituje Phys profesora Josuke Jamašikiho z Kjótské univerzity, který se na projektu základny podílí.

Phys také upozorňuje, že japonští vědci chystají koncept lodi, která se opírá o stejný způsob umělé gravitace.

Zatím spíš sci-fi

Už při první pohledu na základnu Lunagrass vás napadne, jak bude postavena. Taková megalomanská stavba by byla nesmírně náročná na suroviny a materiály. Většinu z nich by musela získat přímo na místě.

Proto projekt vypadá jako sci-fi. Zatím.

Zdroje:
Phys

Nejnovější články