Ženy skutečně cítí chlad víc než muži. Vědci vysvětlují proč

15. 6. 2022 – 23:33 | Člověk | Nedd | Diskuze:

Ženy skutečně cítí chlad víc než muži. Vědci vysvětlují proč
Vypněte tu klimatizaci! | zdroj: Profimedia

Opakuje se to každé léto. Na pracovišti se zapne klimatizace a ženy začnou reptat, že je jim zima. Požadují, aby se zvýšila teplota klimatizace, nebo aby se otevřela okna.

Muži zase brblají, že při vyšší teplotě se cítí unaveni a upozorňují, že venku je příliš horko.

Je to věčný letní spor a má jasné biologické příčiny. Na portálu The Conversation je shrnují profesor biomedicíny Christian Moro a doktorandka Charlotte Phelpsová z Bondovy univerzity v australském Queenslandu.

Léto může být pro ženu zimou

Experti upozorňují, že při zhruba stejné tělesné hmotnosti ženy mívají méně svalů než muži. A svaly jsou při svém pohybu elektricky a metabolicky aktivní. Jako vedlejší produkt vydávají teplo, tedy tepelné záření.

Ženy mají také více tuku mezi kůží a svaly. Pokožka se tedy nachází dál od cév a je chladnější. To ale není vše.

V organismu žen převládají hormony estrogen a progesteron. První rozšiřuje cévy v končetinách, což způsobuje, že do okolního vzduchu se vytrácí z těla víc tepla.

Progesteron zase může vyvolávat zúžení cév na kůži, což znamená, že do některých oblastí proudí méně krve a ženy mají povrch těla chladnější. Ruce, nohy či uši žen bývají až o tři stupně Celsia studenější než u mužů.

Teplotu ovlivňuje také menstruační cyklus. Ženy, které jsou zhruba týden po ovulaci, mají vyšší hladinu hormonu progesteronu. To znamená, že v tomto období mohou být obzvláště citlivé na chlad.

„Ženy mají ruce a nohy chladnější, přesto mají vyšší průměrné teploty vnitřku těla než muži. Odtud pravděpodobně pramení rčení ‚studené ruce, vřelé srdce‘,“ připomínají vědci.

Zkuste to bez klimatizace

V domácnosti je podle vědců poměrně snadné teplotu regulovat. Vědci například navrhují, aby páry spaly s oddělenými přikrývkami, což je jeden z běžných způsobů teplotní regulace během noci.

Na pracovišti, zejména ve společné kanceláři, je to horší. V takovém prostředí vědci navrhují, aby lidé místo centrální klimatizace používali malé lokální spotřebiče k ohřívání nebo naopak k ochlazování vzduchu – stolní ventilátory, vyhřívané židle a přikrývky či ohřívače nohou.

„Díky tomu se dá poskytovat individuální komfort jednotlivcům bez toho, aby byli jejich preferencemi ovlivňováni spolupracovníci. V konečném důsledku to také může vést k menší spotřebě elektrické energie,“ upozorňují Christian Moro a Charlotte Phelpsová.

_________________________________

K tématu byly vypracovány tyto studie: Metabolic equivalent: one size does not fit all (Journal of Applied Physiology), Skeletal muscle mass and distribution in 468 men and women aged 18-88 yr (PubMed), Differences in conductive foot cooling: a comparison between males and females (Scientific Reports), Gender differences in metabolic rates and thermal comfort (Science Direct), Sex hormone effects on autonomic mechanisms of thermoregulation in humans (PubMed).

Zdroje:

Nejnovější články