Češky a Francouzka objevily u hlodavců viry, které se mohou přenést na člověka

15. 6. 2021 – 14:40 | Příroda | Nedd | Diskuze:

Češky a Francouzka objevily u hlodavců viry, které se mohou přenést na člověka
Ilustrace ukazující strukturu částice arenaviru s řetězcem RNA - ribonukleové kyseliny. | zdroj: Profimedia

Hlodavci jsou rezervoárem virů, které mohou infikovat člověka. Dokazuje to výzkum tří vědkyň.

Nové viry objevily a popsaly vědkyně z české výzkumné instituce u hlodavců v Angole. Tyto „arenaviry“ jsou přitom nebezpečné, protože se mohou přenést na člověka.

Češky Jana Těšíková, Jarmila Krásová a Francouzka Joëlle Goüy de Bellocqová z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd objevily nové arenaviry u populací hlodavců na obou úpatích strmého Angolského srázu.

První z nových arenavirů, nalezený u trpasličí myši šedobiřché, vědkyně pojmenovaly Kwanza (KWAV). Druhému, objevenému u dvou populací krysy namaquejské daly název Bitu (BITV). Kromě toho výzkumnice identifikovaly také nový kmen už známého arenaviru Luna, který přenáší krysa mnohobradavková.

Studie angolských arenavirů byla publikována na webu Viruses. Vědkyně v ní označují Angolu za „oblast bohatou na hlodavce, která je proto strategická pro studium rozmanitosti a vývoje virů přenášených hlodavci“.

Konec slepého místa na mapě virů

Arenaviry patří mezi zoonotické viry. Může se tedy stát, že přeskočí z hlodavce na člověka. Příkladem nebezpečného arenaviru je virus Lassa, který vyvolává krvácivou horečku.

Světová zdravotnická organizace označila Lassa virus jako jeden z osmi prioritních patogenů, u kterých se předpokládá nejvyšší riziko příštích vážných epidemií. Detekce virů u divokých zvířat, u kterých je silný předpoklad přenosu na člověka, je zásadní pro rozpoznání budoucích epidemiologických rizik.

Viry cirkulující u angolských hlodavců ale dosud nikdo nezkoumal. Po novém objevu dvou nových arenavirů a nového kmene již známého arenaviru se však Angola se rázem stala hotspotem výskytu těchto virů.

Arenaviry nenapadají jen savce – hlodavce a člověka. Ukázalo se, že způsobují také nemoc opilých hadů, která infikuje především hroznýše.

„Náš objev zaplňuje slepé místo na mapě,“ cituje web Akademie věd první autorku studie arenavirů Janu Těšíkovou. „Angola je země, kde po dlouho dobu neprobíhalo mnoho studií týkajících se drobných savců, ostatně ani jiných, a to kvůli občanské válce.“

Vir, který překonává srázy

Svou expedici vědkyně podnikly v červenci 2017, laboratorní práce pak trvaly do loňska.

Molekulární epidemioložka Joëlle Goüy de Bellocqová, která expedici vedla, k jejím výsledkům napsala: „Překvapilo nás, že nový arenavirus přenášený krysou namaquejskou (Micaelamys namaquensis) byl detekován u dvou populací těchto hlodavců, které žijí odděleny strmým Angolským srázem (rozdíl 1300 výškových metrů) – na první pohled nepřekonatelnou bariéru pro hostitele.“ 

Zdroje:
Akademie věd ČR, Viruses

Nejnovější články