Dietní limonády bez cukru? Přes ně cesta ke zdraví nevede, varují experti

MAGAZÍN - Člověk autor: red

Kupujete si limonády bez cukru v domnění, že jsou dietní? Doufáte, že díky tomu shodíte kila navíc? Odborníci upozorňují, že to není zrovna nejlepší cesta ke zdravějšímu životu. 

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek,zdroj: Profimedia.cz

Takzvané nápoje bez cukru a "dietní" nemohou být považovány za skutečně dietní. V oblibě je mají především mladí lidé a sportovci. Obecně jsou považovány za nízkokalorické a zdravé, ale jejich popíjení rozhodně není tou správnou strategií při shazování kilogramů, píše italský deník Corriere della Sera.

Na etiketě se uvádí, že jsou bez cukru či dietní. Mnohé nápoje v obchodech však nemohou být považovány za součást zdravého stravování, i když se pijí místo jejich verzí obsahujících cukry.

Zdůrazňují to experti z Imperial College v Londýně a ze dvou brazilských univerzit, kteří s ohledem na výzkum a současnou politiku jednotlivých států týkající se slazených nápojů dospěli k závěru, že volba nápojů bez sladidel není správnou cestou ke snižování nadváhy, udržování se ve formě a předcházení cukrovky a obezity.

V březnu 2015 vyzvala Světová zdravotnická organizace (WHO) instituce, jejichž posláním je ochrana zdraví, aby zahájily účinné strategie k omezení konzumace cukrů a slazených nápojů. Cílem je zabrzdit globální epidemii, která se týká především nejvíce vyspělých zemí (v čele se Spojenými státy), tedy rostoucím onemocněním cukrovkou a obezitou. Ale také chorob, které jsou s tím přímo spojeny, jako jsou nádory a kardiovaskulární nemoci. Jde o nejrozšířenější choroby, které vedou k úmrtí stále většího počtu lidí.

"Svět tloustne," konstatuje Cristopher Millet, autor studie nedávno zveřejněné na stránkách časopisu Plos Medicine. "Uměle přislazovanými nápoji rozumíme všechny, které neobsahují cukry, ale umělá sladidla. Tyto nápoje reklama vydává za dietní a lidé je obecně rovněž považují za dietní a zdravější než jejich slazené protějšky. Dosavadní studie ukazují, že neexistují pádné důkazy o tom, že tyto nápoje jsou pro zdraví lepší," uvádí.

Vědce zejména znepokojuje to, že tyto nápoje konzumují mladí lidé. "Limonády, nápoje s ovocnou příchutí a energetické drinky, které často popíjejí ti, kdo sportují, mají velmi široký trh," říká epidemioložka Maria Carolina Borgesová z Brazilské federální univerzity ve městě Pelotas.

"Sladké nápoje s ovocnou příchutí a s bublinkami jsou určeny především dětem a mládeži, protože nejvíce vyhovují jejich chuti. Jsou stále více rozšířeny mezi dospívající mládeží, která si neuvědomuje, že jejich popíjení znamená přísun mnoha kalorií, ale jen mála výživných látek. A co je ještě horší: mnozí lidé, včetně dospělých, mají tendenci používat je při odtučňovací kúře, ale nahrazují si tak jen kalorie, které tělu nedodali jídlem," uvádí vědkyně.

Experti radí, abychom se vyvarovali excesů, používali zdravý rozum a tyto nápoje popíjeli jen při zvláštních příležitostech a nenahrazovali jimi jedinou tekutinu, která má pro zdraví skutečný význam: vodu.

Tagy: potraviny zdraví a životní styl věda a poznání kulinářství a gastronomie

Zdroje: ČTK,Corriere della Sera