Houstone, máme problém. Jak tahle ikonická věta zněla ve skutečnosti?

13. 4. 2022 – 23:33 | Vesmír | Pavel Jégl | Diskuze:

Houstone, máme problém. Jak tahle ikonická věta zněla ve skutečnosti?
Velitelský modul Apolla 13 poškozený výbuchem. | zdroj: Profimedia

Patrně nejznámější věta, která kdy byla ve vesmíru vyslovena, se poprvé ozvala před 52 lety.

Je to ikonická hláška. Patří mezi nejslavnější a nejpoužívanější fráze na světě. Používá se ve chvílích, kdy nastane nepředvídaný zádrhel. A zhusta ji vyslovují také ti, kteří o jejím původu nic netuší:

Houstone, máme problém.

Ve skutečnosti však tahle věta zněla jinak. Vylepšili ji filmoví scénáristé.

Hláška vylepšená scénáristy

Ve čtvrtek uplyne 52 let od chvíle, kdy věta zazněla poprvé. Do éteru se dostala 14. dubna 1970 po půlnoci středoevropského času – v 03:08 (v 21:08 13. dubna východoamerického času). Byla však stylizována jinak, než ji dnes vyslovujeme, byť smysl měla stejný. Vylepšili ji filmoví scénáristé.

Frázi vyslovili dva ze členů posádky lodi Apolla 13 mířící na Měsíc krátce poté, co lodí otřásl výbuch a začala vibrovat. Jako první ji řekl pilot Jack Swigert a velitel letu, potomek českých emigrantů Jim Lovell ji zopakoval.

Exploze nastala, když Swigert stiskl tlačítko mechaniky míchající nádrže s kapalným kyslíkem a kapalným vodíkem. Nádrže sloužily k napájení palivových článků dodávajících lodi elektřinu, vodu a teplo.

Následoval dialog s řídicím centrem v Houstonu, jehož zvukový záznam si můžete vyslechnout na SoundCloud.

Astronaut Swigert: „Okay, Houston, we've had a problem here...“ („Oukej, Houstone, měli jsme problém...“)

Člen řídicího centra letu Jack Lousma: „This is Houston. Say again, please.“ („Tady Houston. Řekněte to ještě jednou, prosím.“)

Astronaut Lovell: „Uh, Houston, we've had a problem. We've had a main B bus undervolt.“ („Uf, Houstone, měli jsme problém. Zaznamenali jsme podpětí v hlavní sběrnici B.“)

Scénáristé vynechali z výroku „Okay“, které bylo pouhým návěštím, upozorňující řídící centrum, že bude následovat důležité sdělení. Frázi také posunuli do přítomného času, aby vyzněla dramatičtěji. A vložili ji do úst pouze veliteli letu.

Také to pomohlo věhlasu zmíněné hlášky. Ale nejen to. Za svou popularitu kromě filmů vděčí zejména celému příběhu mise, která ukázala, že lidské odhodlání a lidský důvtip dokážou vyřešit ty nejsvízelnější situace.

Jak vyřešit neřešitelné

Situace byla dramatická. Začal klesat tlak s kyslíkem, vypadávala elektřina i spojení se Zemi a velitelský modul s připojeným s lunárním modulem určeným pro výsadek na Měsíc s sebou nekontrolovatelně trhal.

Jak z historických pramenů, tak z filmů o letu Apolla 13, z nichž nejznámější je stejnojmenný snímek s Tomem Hanksem jako velitelem Lovellem, patrně víte, že dramatický let měl šťastný konec. 

Posádka se přemístila z ochromeného velitelského modulu do modulu lunárního. Jeho motory posloužily k navigaci na oběžnou dráhu Měsíce a nasměrovaly loď zpátky k Zemi.

Během letu musela posádka improvizovat. Technici a astronauti v řídícím centru vymýšleli fígle, které astronautům umožnily přečkat svízelnou cestu za tmy a zimy zpátky na Zem. Byla to neuvěřitelně důvtipná řešení – například návod, jak dostat čtvercový otvor do kruhového, a tak utěsnit provizorní filtr oxidu uhličitého.

Nejúspěšnější selhání

Cíle mise – povrchu Měsíce – astronauti nedosáhli. Do dějin se však jejich let zapsal jako „nejúspěšnější selhání“. Astronauti Měsíc obletěli a využili jeho gravitace k návratu na Zemi.

Z neúspěšného letu Apolla 13 na Měsíc, který se stal jedním z největších úspěchů pilotovaných letů do vesmíru, plyne obecně platné poučení:

Neklesejte na mysli, pokud se vám do cesty staví technické (i jiné) problémy. Řešení mají také zdánlivě neřešitelné situace, na které jste nebyli připraveni a které jste nečekali.

Zdroje:

Nejnovější články