Lidožravý predátor? Expert radí, jak se vyhnout útoku žraloka

2. 7. 2022 – 22:51 | Příroda | Nedd | Diskuze:

Lidožravý predátor? Expert radí, jak se vyhnout útoku žraloka
Žralok mako vyplouvá z klece po značkování. Tento druh žraloka patrně zabíjel v egyptské Hurghadě. | zdroj: Profimedia

Hollywoodští filmaři z nich udělali hrůzostrašné lidožravé bestie. Potvrzují snad smrtelné útoky žraloka na turistky v egyptské Hurghadě tuhle pověst žraloků?

Mezi letošní oběti žraloků se zařadily dvě turistky - Rakušanka a Rumunka, které v pátek usmrtil predátor s torpédovitým tělem v egyptském letovisku Hurghada na pobřeží Rudého moře. Je to mimořádný případ, protože útoky těchto paryb jsou vzácné.

Ze statistiky americké skupiny International Shark Attack File, která útoky žraloků celosvětově sleduje, vyplývá, že ročně ve světě žraloci zaútočí na lidi v 70 až 100 případech (v roce 2021 jich bylo 73). Z toho 5 až 15 útoků končí smrtí člověka (loni 11).

Co z těchto cifer vyplývá? Například to, že člověk má mnohonásobně větší šanci, že se utopí, že zemře po uštknutí hadem, bodnutí včely, anebo dokonce po zásahu bleskem, než že se ocitne v zubaté tlamě žraloka.

Ze stovek milionů lidí, kteří ročně nejméně jednou vkročí do vod moří nebo oceánů, jich žraloci usmrtí kolem deseti.

Nasnadě je nicméně otázka:

Proč žralok útočí na člověka?

Studie týmu vedeného zooložkou Laurou Ryanovou z univerzity Macquarie v australském Sydney dospěla k závěru, že útok žraloka na člověka je zpravidla omyl. Člověk není kořist, po které žralok prahne.

Žraloci na člověka útočí zejména proto, že si ho pletou s tuleni, hlavonožci a další přirozenou kořistí, která se pohybuje na hladině.

Výzkumníci k tomu dospěli tak, že analyzovali záběry plavců i surfařů a poměřovali je ostrostí zraku predátora.

Ve studii publikované v časopise Journal of the Royal Society Interface upozorňují, že žralok rozeznává detaily hůř než člověk. Rozdílné siluety lidí a jiných živočichů nebo odlišné způsoby plavání nejsou pro žraloky natolik zřetelné, aby je od sebe rozeznali. 

„Nejsou to bezduší zabijáci, my prostě vypadáme jako jejich potrava,“ píše k výsledkům bádání Laura Ryanová.

Před jejich čelistmi si však nemůžeme být jisti. A to i proto, že vědci zkoumali žraloka bílého, zatímco v Rudém moři patrně útočil žralok mako.

Namístě je tedy několik rad od věhlasného odborníka na žraloky Richarda Peirceho:

Jak se útoku vyhnout

1. Plavejte ve skupině. Žraloci obvykle útočí na osamělé tvory.

2. Nekoupejte se v noci, za úsvitu, anebo za soumraku. V této době žraloci nejčastěji vyráží za kořistí.

3. Nevstupujte do vody, když krvácíte. Žraloci cítí krev a vystopují její zdroji. Ženy, které menstruují, by se proto měly držet na mělčině a nejlépe by do vody neměly chodit vůbec.

4. Nemočte do vody. Moč působí na žraloka podobně jako krev.

5. Nenoste do vody lesklé šperky. Odražené světlo v očích žraloků vypadá jako zářící rybí šupiny. Nenoste také pestrobarevnému plavky, kterých si žralok může povšimnout a které mohou přitáhnout jeho pozornost.

6. Nechoďte do vod, kam ústí odpadní vody. Kanalizace láká menší ryby, které zase přitahují žraloky.

7. Vyhýbejte se vodám, ve kterých se loví, a místům, kde je větší množství návnad pro ryby.

8. Necákejte kolem sebe. A nechoďte do vody s domácími mazlíčky. Rozvířená voda žraloky přitahuje.

„Když plavete a cákáte kolem sebe, tak přímo vyzýváte žraloky, aby připluli a prozkoumali vás,“ upozorňuje Richard Peirce na webu stanice CNN.

A jak tahle paryba může zkoumat? „Žralok nemá tlapy ani ruce. Pokud chce něco prozkoumat, jedinou možností, kterou má, je dát si to do tlamy. A to je příčina mnoha kousnutí,“ vysvětluje Peirce.

…a jak útok přežít

1. Udělejte vše proto, abyste se dostali ihned pryč. Ale pozor!

„Nepanikařte. Hlavně kolem sebe nezačněte cákat. Tak jen posílíte zájem žraloků,“ varuje Peirce a nabádá: „Plavejte pryč k mělčině, ale pomalu a klidně.“

2. Nehrajte mrtvé, to je ta nejhorší věc, kterou může udělat. Žralok není medvěd. Žraloci jsou mrchožrouti, mrtvou kořist preferují, považují ji za snadné jídlo.

3. Když plave kolem vás, otáčejte hlavu za žralokem, sledujte ho, snažte se s ním udržovat oční kontakt.

„Žralok jako mnoho jiných dravců raději útočí, když o něm kořist neví,“ říká Peirce.

4. Braňte se. Většinou se radí udeřit žraloka do čumáku. Jenže myslete na to, že hned pod ním jsou ostré zuby. Bezpečnější a účinnější je proto cílit na žábry, které jsou citlivé, anebo na oči. 

Zdroje:
Journal of the Royal Society Interface, International Shark Attack File

Nejnovější články