Na oběžné dráze Měsíce vznikne základna. Poslouží k výzkumu hlubokého vesmíru

AKTUALITA - Vesmír autor: red

Svou vesmírnou stanici na oběžné dráze nebude mít jen Země, ale dočká se jí i Měsíc. Její stavbu společně plánují Spojené státy a Rusko. 

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek,zdroj: Goddard Space Flight Center

Na stavbě stanice na oběžné dráze kolem Měsíce chtějí spolupracovat americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) a jeho ruský protějšek Roskosmos. Obě kosmické agentury to oznámily na twitteru. Budování orbitální základny, která je zatím ve fázi úvah, by mohlo začít v nadcházejícím desetiletí.

NASA o základně hovoří jako o Deep Space Gateway, což je možné přeložit jako Vstupní brána do hlubokého vesmíru. Komplex je totiž součástí dlouhodobého plánu letu mise s lidskou posádkou k Marsu.

"NASA je potěšen rostoucím mezinárodním zájmem o základnu na oběžné dráze kolem Měsíce, která je dalším krokem k průzkumu vesmíru lidmi," řekl šéf NASA Robert Lightfoot.

Rozhlasová stanice Hlas Ameriky poznamenala, že myšlenka projektu je, že stanice bude sloužit jako výchozí bod pro výzkum hlubokého vesmíru.

NASA v prohlášení na webu uvedl, že již oslovil příslušné společnosti působící ve vesmírném průmyslu, aby se podílely na návrzích a studiích stanice. Americká agentura dodala, že ke stejnému kroku se v rámci spolupráce nyní chystá i Roskosmos a další partneři.

Tagy: Rusko NASA Spojené státy Vesmír let na Měsíc kolonizace vesmíru

Zdroje: ČTK