Napůl dinosaurus, napůl pták. Nalezen důležitý článek fascinující evoluční proměny
9. 1. 2023 – 23:58 | Příroda | Pavel Jégl | Diskuze:
Tajemství proměny dinosaurů na ptáky poodhaluje kompletní fosilizovaná kostra živočicha, který žil před 120 miliony let.
Téměř s jistotou už můžeme tvrdit, že současní ptáci jsou potomky dinosaurů. Paleontologové si ale dosud lámou hlavu nad tím, jak tato velká evoluční proměna vlastně vypadala.
Pták s lebkou T-rexe
Přechod od dinosaura k ptákovi zahrnuje dramatické změny tělesných tvarů a funkcí. Některé z těchto měnících se rysů můžeme dodnes pozorovat na způsobu vývoje moderních ptáků. Pořadí, v jakém se změny přihodily, i jejich povaha jsou předmětem vědeckého bádání. Stejně jako evoluční tlaky, které je nastartovaly.
Tajemství této přeměny poodhaluje fosilizovaná kostra ptáka, který žil na území dnešní Číny před 120 miliony let v období křídy. Bizarní živočich měl tělo ptáka, ale lebku masožravého dinosaura.
Kostru, objevenou v sedimentárních horninách, analyzují paleontologové z Čínské akademie věd a nedávno o ní v odborném magazínu Nature Ecology & Evolution vydali první studii. Ptáka, kterému patřila, pojmenovali Cratonavis zhui.
Počítačovou tomografií s vysokým rozlišením vytvořili vědci 3D model kostry Cratonavise a potom pečlivě rekonstruovali lebku. Tímto postupem zjistili, že je nápadně podobná lebkám teropodních dinosaurů, mezi které například patřil Tyrannosaurus rex.
頭は恐竜で体は鳥、奇妙な白亜紀の化石が発見される - カラパイア
— 内田 (@uchida_kawasaki) January 9, 2023
https://t.co/cAArDFjMZ4 via @karapaia
Decoupling the skull and skeleton in a Cretaceous bird with unique appendicular morphologies | Nature Ecology & Evolution https://t.co/GR4WaKNZkG
„Analýza lebky naznačuje, že Cratonavis, obdobně jako většina ptáků žijících v období křídy, nemohl na rozdíl od moderních ptáků pohybovat horním zobákem nezávisle na mozkové dutině a spodní čelisti,“ cituje magazín Science Alert paleontologa Li Č'-chenga, vedoucího týmu, který studoval kostru.
Neobvyklá kombinace dinosauří akinetické lebky s ptačí kostrou doplňuje předchozí studie o rané diverzifikaci ptáků, upozorňuje tento vědec.
Cratonavis má také proti dnešním ptákům výrazně dlouhou první metatarzální kost (kost chodidla). Tato kost se s vývojem ptáků, kteří méně chodili po Zemi, zkracovala.
Nahlíženo evolucí stojí tento druh mezi Archaeopteryxem, dinosauru podobném ptákovi žijícímu před 151 až 148 miliony let, a širokou skupinou živočichů s rysy moderních ptáků.
Když dinosaurus vzlétl...
Vědecké studie naznačují, že mnozí dinosauři se lišili od naší zažité představy šupinatých plazů. Měli peří a také jejich chování bylo podobné ptákům.
Proměna určitých dinosaurů na ptáky začala o desítky milionů let dřív, než před 66 miliony let dopadl na Zemi asteroid (nebo kometa) Chicxulub, který byl hlavní příčinou vyhynutí neptačích dinosaurů a ptakoještěrů. Počátek evoluční přeměny vědci odhadují na dobu před 160 miliony let. Tehdy se na planetě objevili malí masožraví a po dvou končetinách se pohybující dinosauři.
Zjednodušenou, ale kouzelně poetickou ukázku proměny dinosaurů na ptáky ukazuje následující video.