Rusové spustili na vodu jaderný kolos, ledoborec Jakutsko

24. 11. 2022 – 11:59 | Technologie | Nedd | Diskuze:

Rusové spustili na vodu jaderný kolos, ledoborec Jakutsko
Ledoborec Jakutsko při svém spuštění na vodu v Petrohradu. | zdroj: Profimedia

Rusko posiluje svou nadvládu v Arktidě. Spustilo na vodu největší a nejsilnější ledoborec, jaký byl kdy postaven. Plavidlo drtí až třímetrový led.

Rusko tento týden spustilo na vodu nové jaderné monstrum. Dostalo jméno Jakutsko (Jakutia, атомный ледокол Якутия) a dokáže probít cestu ledem silným 2,8 metru.

Pro sankcemi zasažené Rusko, které hledá nové trhy, mají ledoborce strategický význam, upozorňuje agentura Reuters. Pomůžou zkrátit cestu ruským fosilním surovinám do Asie. Severní námořní cesta umožňuje lodím dostat se do asijských přístavů o 15 dní dřív než přes Suezský průplav.

Flotila, kterou led nezastaví

Tranzit ve východní části Arktidy končí v listopadu, ale Rusové věří, že nová třída ledoborců, do které Jakutsko patří, jim umožní využívat trasu, která se v důsledku klimatických změn stává stále dostupnější, po celý rok.

Ledoborce by také měly Rusům zajistit přístup k obrovským zásobám ropy a plynu, které se v arktických oblastech nacházejí.

112-005dbd513e63 Obrázek ledoborce Jakutsko, na jehož palubě je i helipad. | zdroj: Cruise Mapper

Jakutsko patří do nové třídy ledoborců Projekt 22220. Postavily ho v Baltských loděnicích v Petrohradu.

Loď je vybavena dvěma reaktory RITM-200, které jako palivo používají obohacený uran-235 a dodávají celkový výkon 1100 megawatthodin, informuje portál Cruise Mapper. Budou se doplňovat palivem jednou za sedm let a jejich životnost je plánována na 40 let.

Konstrukce s dvojitým ponorem umožňuje 173 metrů dlouhé lodi s výtlakem až 33 540 tun plout jak v Severním ledovém oceánu, tak v ledem pokrytých ústích řek. Obdobně jako další ruské ledoborce se však Jakutsko může pohybovat pouze v ledových vodách, aby se účinně chladily reaktory.

Na lodi je mimo jiné tělocvična, volejbalové hřiště, kino, sauna, krytý a vyhřívaný bazén i helipad – přistávací plocha pro helikoptéry.

Arktická mocnost Rusko

Dva ledoborce ze stejné série jako JakutskoArktika a Sibiř – jsou již v provozu, další – Ural – už je připraven ke spuštění. Následovat bude do dvou let ledoborec Čukotka.

Vrcholem této série má být supervýkonný jaderný ledoborec o délce 209 metrů a výtlakem až 71 380 tun pojmenovaný Rusko (Rossija). Bude prorážet ledy silné až čtyři metry. Má být dokončen v roce 2027.

Prezident Vladimir Putin prohlásil, že Jakutsko a další ledoborce pomohou „upevnit postavení Ruska jako arktické mocnosti“.

Putin, který se dostal k moci v roce 1999, slíbil, že ukončí chaos vyvolaný rozpadem Sovětského svazu, posiluje ruskou přítomnost v Arktidě, kde mají Rusové víc než 24 000 kilometrů pobřeží táhnoucího se od Barentsova moře po Ochotské moře.

Od roku 2005 Rusko znovu otevřelo desítky arktických vojenských základen ze sovětské éry a modernizovalo námořnictvo.

Experti tvrdí, že Západu by trvalo nejméně deset let, než by v arktické oblasti dohnal ruskou armádu – pokud by se k tomu rozhodl.

Zdroje:
Reuters, Cruise Mapper

Nejnovější články