V Evropě zabíjí horko, v Africe zase chlad

23. 7. 2022 – 22:29 | Člověk | Pavel Jégl | Diskuze:

V Evropě zabíjí horko, v Africe zase chlad
Země se otepluje, Evropa zažívá úporná vedra, ale chlad zůstává větším zabijákem. | zdroj: Profimedia

V epoše globálního oteplování to je paradoxní zjištění: Devět z desíti obětí abnormálního počasí má na kontě chlad.

Nynější vlna veder v Evropě za sebou zanechala už víc než tisíc obětí. Tito lidé přibydou do statistiky těch, které každoročně zabíjejí abnormální teploty.

Protikladné extrémy

Nahlíženo rostoucími teplotami může být překvapivé, že zatímco Země se otepluje, chlad globálně usmrtí devětkrát víc lidí než vedro. K takovému poznatku dospěli vědci v obsáhlé studii, ve které shromáždili a analyzovali dopady abnormálních teplot na lidské zdraví a životy ve 43 státech pěti kontinentů včetně Česka v letech 2000 až 2019.

V nejobsáhlejším výzkumu svého druhu, který zahrnul země s různým podnebím, socioekonomickými a demografickými podmínkami i odlišnou úrovní infrastruktury a zdravotnických služeb, vědci zjistili, že příliš horké nebo příliš studené počasí ročně připraví o život více než pět milionů lidí.

Úmrtí způsobená abnormálními teplotami vědci zjišťovali ze statistik nadměrné úmrtnosti v obdobích, kdy panovala neobvyklá vedra, anebo chlad. Extrémní teploty se projevovaly například vyšším počtem infarktům nebo mrtvic.

Studie publikovaná ve vědeckém žurnálu Lancet Planetary Health brala do úvahy rozdílné hodnoty teplot, které jsou v určitých oblastech světa pokládány za optimální. A ty se výrazně liší.

Právě to vysvětluje, proč je v subsaharské Africe ze všech regionů (poměřováno počtem obyvatel) nejvyšší počet úmrtí způsobených nízkými teplotami (ročně 1,18 milionu) a v Evropě naopak nejvýrazněji převládají úmrtí v důsledku vysokých teplot (178 tisíc).

„Toto je první vědecká práce, která dává globální přehled o úmrtnosti v důsledku abnormálních teplotních podmínek v prvních dvou dekádách našeho století, nejteplejším období od předindustriální éry,“ citoval magazín Vice klimatologa Yuminga Gua z Univerzity Monash v australském Melbourne.

Mění se klima i čísla

Vědci upozorňují, že v letech 2000 až 2019 se globální teploty zvýšily o 0,26 stupně Celsia. „Právě teď je zhruba devět z deseti nadměrných úmrtí, která jdou na vrub abnormálních teplot, způsobeno chladem, ale to se mění s tím, jak se planeta otepluje, což je patrné už nyní,“ upozornil profesor Guo.

Ve studii se píše, že úmrtí spojená s chladem poklesla během let 2000 až 2019 o 0,51 procenta, zatímco úmrtí související s teplem vzrostla o 0,21 procenta.

Ve výsledku to tedy je potěšující zpráva: Ve sledovaném období 2000 až 2019 úmrtnost související s klimatem celkově poklesla.

Zdroje:
Lancet Planetary Health, Vice

Nejnovější články