Vapování poškozuje srdce, zjistil výzkum kardiologů

4. 11. 2022 – 16:30 | Člověk | Ladislav Loukota | Diskuze:

Vapování poškozuje srdce, zjistil výzkum kardiologů
Vapování je míň škodlivé než kouření tradičních cigaret. Přesto může vaše zdraví podlomit. | zdroj: Profimedia

Vapujete? Pak byste měli vědět, že elektrické cigarety vašemu srdci neprospívají. Škodí mu obdobně jako cigarety tradiční.

Vapování má vážné dopady na kardiovaskulární systém, který zajišťuje oběh krve v těle. Škodí cévám i srdci, a to v míře, která je srovnatelná s kouřením tradičních cigaret.

Vyplývá to ze dvou nových studií zveřejněných v odborném časopise Arteriosclerosis, Thrombosis and Vascular Biology.

Škodliviny jsou i v aerosolu

V tabákovém kouři jsme identifikovali tisíce chemických látek, z nichž některé jsou obsaženy také v aerosolech elektronických cigaret, a to buď jako původní složka, nebo jako důsledek chemické reakce při zahřívání,“ cituje web Americké kardiologické asociace (American Heart Association) doktora Matthewa L. Springera. Tento výzkumník a profesor kardiologie z Univerzity v San Francisku obě studie vedl.

Už desítky let je známo, že důsledkem kouření tradičních cigaret je endoteliální dysfunkce – neschopnost cév dostatečně se otevřít a dodat dost krve srdci a tkáním. To může být ukazatelem kardiovaskulárních onemocnění. A jak je to u e-cigaret?

Vědci zkoumali dopady vapování na potkanech i na lidech. V první studii vystavili hlodavce čtyřem typům tradičního cigaretového kouře a dvěma typům kouře vydávaného elektronickými cigaretami. Měřili při tom schopnost cév se rozšířit před a po vystavení kouři.

E-cigarety umožňují uživatelům inhalovat nikotin ve formě páry a nevdechovat tím kouř. Na rozdíl od cigaret nespalují tabák a nevytvářejí dehet nebo oxid uhelnatý. Obsahují však návykový nikotin.

„Snažili jsme se přitom zjistit, jaká konkrétní složka kouře nebo výparů z e-cigaret může být za narušením, které cévám znemožňuje účinně fungovat,“ popsal Springer výzkum.

Výsledek ukázal, že jak běžný cigaretový kouř, tak kouř z e-cigaret měly na tkáně cév obdobně negativní účinek, ačkoli jejich složení bylo odlišné. Schopnost cév rozšířit se, byla ve všech případech významně snížena.

Tyto závěry potvrdila i druhá studie zkoumající dopady kouření a vapování na 120 lidí.

Studie provedené pod hlavičkou Americké kardiologické asociace podtrhují, že negativní vliv na srdce a kardiovaskulární systém zjevně nevyplývá ze složek tradičního, či e-cigaretového kouře, ale ze samotné inhalace cizích chemických látek.

Výsledky by tak patrně byly stejné také pro nahřívaný tabák.  

„Je důležité, aby si regulátoři, lékaři i veřejnost uvědomili, že vapování není neškodné. Tradiční cigarety i e-cigarety mohou mít podobně škodlivé dopady na kardiovaskulární systém. Každý typ však má některé škodlivé účinky, které ten druhý nemá. Tyto rozdíly naznačují, že duální používání produktů, tedy kouření hořlavých cigaret a také elektronických cigaret, může být pro zdraví cév horší než samotné kouření nebo vapování,“ upozorňuje doktor Springer.

Škodí míň, ale…

Obsáhlá britská metastudie, publikovaná před několika dny na webu britské vlády, dospěla k závěru, že vapování je méně rizikové než kouření tradičních cigaret. Tato studie ale zkoumala i další zdravotní dopady, například riziko nádorových onemocnění, kterými se studie vedená doktorem Springerem nezabývala.

Pokud by tedy kuřáci klasických cigaret přešli na e-cigarety, snížili by škody, které působí svému zdraví. Ještě víc by pro něj ale udělali, kdyby si odpustili nejen klasické, ale i e-cigarety.

Zdroje:
Arteriosclerosis Thrombosis and Vascular Biology, Heart

Nejnovější články