Zlatý jazyk otevíral mrtvému cestu mezi blažené (do nebe)

12. 2. 2021 – 12:00 | Člověk | Ladislav Loukota | Diskuze:

Zlatý jazyk otevíral mrtvému cestu mezi blažené (do nebe)
Mumie se zlatými amulety ve tvaru jazyka. | zdroj: Profimedia.cz

Nové vykopávky ukazují, že zlato bylo oblíbené už ve starém Egyptě. 

Egypt vydal další mumie. Patřily patrně elitě, která vládla zemi před dvěma tisíci lety.

Tým archeologů odkryl během vykopávek v západní části egyptské Alexandrie polorozpadlou dva tisíce let starou mumii, která měla v ústech zlaté amulety ve tvaru jazyka.

Archeologové mají za to, že účelem zlatého jazyka bylo, aby mrtvý mohl lépe a působivěji mluvit v posmrtném životě před soudem boha Osirise (před pořečtěním Usir). Ten odděloval blažené od zatracených (obdoba nebe a pekla) a ty druhé trestal. 

Pohřbena s rozesmátou maskou

Vykopávky v oblasti chrámového města Taposiris Magna v okolí chrámů zasvěcených Osirisovi vedla dominikánská archeoložka Kathleen Martinezová. Archeologové během nich objevili například i mumii se zdobenými rohy a symbolem kobry na čele, ale i náhrdelníkem s přívěškem sokola, který zřejmě odkazoval k bohu Hórovi, vládci nebes, slunce a světla

Další mumifikovaná Egypťanka zase měla pozoruhodnou masku s rozesmátým obličejem.

profimedia-0588369393u Rozesmátá maska jedné z mumií, které byly v oblasti chrámového města Taposiris Magna. | zdroj: Profimedia.cz

Na nalezišti nalezli archeologové také mince s vyobrazením Kleopatry VII., tedy nejslavnější Kleopatry tohoto jména, kterou dosadil na trůn římský císař Julius Caesar.

Kleopatra byla poslední panovnicí z řecky mluvící dynastie Ptolemaiovců. Egyptu vládla v období let 51 až 30 před naším letopočtem. Její sebevraždou po dobytí země Římem vláda Ptolemaiovců v Egyptě skončila.

Jiný Egypt

V době před dvěma tisíci lety byl Egypt značně odlišný od Egypta v době stavitelů pyramid. Ovládali ho potomci mužů Alexandra Velikého, egyptská aristokracie připomínala spíše řeckou nežli tu prapůvodní egyptskou z období Staré říše.

Navíc byl Egypt již dávno državou Římské říše. Není tedy překvapivé, že se v Egyptě promíchávaly nejrůznější kulturní zvyklosti.

Právě ty se zřejmě podepsaly i na neobvyklém zlatém jazyku z nejnovějšího nálezu. Identita pohřbených je nicméně předmětem výzkumu. Vzhledem k okázalému pohřebišti i sochám, které nebožtíky znázorňovaly, byli to patrně zástupci vládnoucí elity. Více o tom však sdělí až další výzkum.

Zdroje:
antiquities.gov.eg

Nejnovější články