Asteroid, který může ohrozit Zemi, zachycen zblízka ve videu
9. 5. 2020 – 21:01 | Vesmír | Pavel Jégl | Diskuze:
Jedinečný pohled na asteroid z výšky pouhých 65 metrů zveřejnila americká vesmírná agentura NASA. Jako byste temný kolos měli na dlani. Přesvědčte se!
Americká Sonda OSIRIS-REx se před několika dny přiblížila na několik desítek metrů k tajemnému asteroidu Bennu. Během manévru nacvičovala odběr vzorků.
Bennu je asteroid o průměru pěti fotbalových hřišť, jehož dráha protíná oběžnou dráhu Země. Patří mezi jedenáct planetek, které mohou ohrozit naši planetu.
Astronomové spočítali, že v září 2135 by Bennu mohl zasáhnout Zemi. Pravděpodobností odhadli na 1 ku 2700. Vypadá to jako mizivé riziko, jenže v kategorii vesmírných kolizí platí za nezanedbatelné.
Takto vypadá kolos Bennu z výšky 65 pouhých metrů:
zdroj: YouTube
Na záběru je vidět rameno, které bude v srpnu sbírat vzorky půdy.
Ještě před nácvikem přibližovacího manévru klesla sonda, která planetku Bennu obíhá už půldruhého roku, do výšky 600 metrů a pořídila záběry povrchu. Vědci ho přirovnávají k asfaltové silnici za horkého dne. Je tmavý a pohltí většinu světla, které mění na teplo.
zdroj: YouTube
Následující obrázek popisuje manévr ostrého sestupu a odběru vzorků půdy.
Odběr pomocí sběrné hubice bude trvat pět sekund. Hubice v rameni se 25. srpna přisaje k povrchu a sebere několik desítek gramů půdy. Vzorky uloží do návratového pouzdra, se kterým v roce 2023 přistane v poušti amerického Utahu.
Obrázek si pro lepší zobrazení rozklikněte.
Přístroje sondy už na Bennu objevily molekuly obsahující atomy kyslíku a vodíku ve formě hydroxylů. To jsou skupiny atomu vodíku s atomem kyslíku.
Vědci se domnívají, že tyto skupiny jsou přítomny v jílových horninách – to znamená, že planetka Bennu kdysi byla v kontaktu s vodou. Voda byla na mateřském tělese, z něhož asteroid pochází.
zdroj: YouTube
Asteroid Bennu je pro vědce zajímavý tím, že je bohatý na uhlík. Dá se proto předpokládat, že se na něm dají najít stopy, které leccos napoví o vzniku života.
V minulých letech však byl Bennu spíše zmiňován jako hrozba pozemskému životu. Náraz půlkilometrového a na Zemi 79 milionů tun těžkého tělesa by mohl vyhladit veškerý život. Jeho dopad by se svou silou rovnal explozi 80 tisíc atomových bomb svržených na Hirošimu.
Vědci z NASA a Národního úřadu pro jadernou bezpečnost předložili plán na projekt s názvem HAMMER. Jeho cílem je v případě reálné hrozby nasměrovat na asteroid plavidlo naložené jadernou municí. Její výbuch by měl těleso rozmetat.