Expedice objevila v Pacifiku bizarního tvora. Je to nový druh?

28. 7. 2022 – 16:50 | Příroda | Nedd | Diskuze:

Expedice objevila v Pacifiku bizarního tvora. Je to nový druh?
Podivný tvor v hlubině Pacifiku. | zdroj: kredit-Ocean Exploration Trust

Čas od času narazí výzkumníci v hlubinách oceánu na něco, co ještě neviděli. Právě to se v červenci přihodilo výpravě u Havajských ostrovů, která pořídila fascinující video s podivným tvorem.

Byla to chvíle, která vědce z expedice zkoumající dosud nezmapované oblast severního Pacifiku nadzvedla ze sedaček. V záběru kamery dálkově ovládané ponorky se v tříkilometrové hloubce u Johnstonova atolu, 1300 kilometrů jihozápadně od Havajských ostrovů, objevil zvláštní tvor, kterého dosud nikdo z nich nespatřil.

Bizarní stvoření měřící půldruhého metru připomínalo květ, který se vznáší v moři. Bylo uchyceno ke dnu dlouhou a tenkou stopou a chapadly s bodavými výběžky sbíralo z vody potravu.

„Moje mysl je teď v šoku,“ slyšíte ze zvukového záznamu pořízeného 7. července slova jedné členky expedice, kterou pořádá nezisková organizací Ocean Exploration Trust a která se plaví v Tichém oceánu na lodi E/V Nautilus.

Vědci nyní uvažují o tom, že spatřili druh solumbelluly, což je pérovník, který je součástí kmene žahavců zahrnujícího medúzy, nezmary či korály. Jenže v této oblasti ani v celém Pacifiku solumbellula nikdy spatřena nebyla.  

Je tedy možné, že výzkumníci narazili na nový druh. Záběry proto spolu s experty na pevnině analyzují.

Steve Auscavitch, hlubinný biolog z Bostonské univerzity a vedoucí výzkumník expedice, popsal pozorování jako „fascinující“. „Čas od času narazíme na něco, co jsme vůbec nečekali, že uvidíme, a to jsou ta nejsilnější pozorování,“ řekl magazínu Live Science.

Expedici s videi zachycujícími úchvatný podmořský svět můžete sledovat (i ve streamu) na webu Nautilus Live, na TwitteruFacebooku nebo na Instagramu.

Zdroje:
Live Science, Nautilus Live

Nejnovější články