Jízda na Měsíci v offroadu. Video ukazuje, že si ji astronauti užijí

29. 5. 2021 – 19:50 | Vesmír | Pavel Jégl | Diskuze:

Jízda na Měsíci v offroadu. Video ukazuje, že si ji astronauti užijí
Budoucí lunární auto bude autonomní. | zdroj: Profimedia

Američané se už před půlstoletím proháněli po Měsíci v terénních vozech. Dostanou je znovu, příští lunární rover však bude technicky vyspělejší a autonomní.

Technický pokrok se nedá zastavit. Bude patrný také při chystaném návratu Američanů na Měsíc – mimo jiné u lunárního roveru.

Vozidlo, kterým budou astronauté křižovat Měsíc, bude samořiditelné, vybavené senzory a velkými displeji. Posádce umožní výpravy do míst až desítky kilometrů vzdálených od základny.

Dva lunární rovery, které bude dělit půl století

Pro otevřený rover bez kabiny vymysleli v NASA kategorii Měsíční terénní vůz (Lunar Terrain Vehicle, LTV). Jeho úkolem bude rozšířit oblast průzkumu v oblasti jižního pólu, kam jsou plánovány pilotované mise programu Artemis.

Artemis má po více než padesáti letech vrátit Američany na Měsíc, kam je přivedl v roce 1969 program Apollo. Astronauti odstartují v lodi Orion, kterou vynese do vesmíru raketa SLS. Doletí ke stanici Gateway na oběžné dráze Měsíce, kde přestoupí do lunárního modulu (Starship od SpaceX) a s ním přistanou na Měsíci. Podle harmonogramu by to mělo být v polovině dekády.

Na Měsíci potom astronauti nasednou na LTV a budou zkoumat naši přírodní družici. Plánované vozidlo postaví korporace Lockheed Martin a General Motors.

Vývoj nového lunárního roveru je stále v počátku. Ze samotného zadání je však patrné, že to bude otevřený vůz s elektrickým pohonem a vysokým stupněm autonomie, který poveze dva astronauty. Bude však schopen jezdit i bez posádky.

A proč vybrala NASA právě Lockheed Martin a General Motors?

Lockheed Martin spolupracuje s NASA dlouhodobě. Projektoval a vyrobil pro ni například loď Orion, klíčový prvek programu Artemis.

Společnost General Motors se zase podílela na vývoji lunárního roveru Lunar Roving Vehicle, který doprovázel na Měsíc astronauty v misích Apollo 15, 16 a 17. 

Jedno z tehdejších vozidel z mise Apolla 16 vidíte v následujícím videu NASA během testu na Měsíci. Naznačuje, jak bude vypadat jízda příštích astronautů.

V roveru se proháněl astronaut Charles Duke. Filmoval ho parťák z mise John Young. Část videa ukazuje lunární autokros také z pohledu řidiče.

Duke si jízdu zvrásněným terénem zjevně užívá. Dosáhl během ní rychlosti 17 kilometrů za hodinu.

Retro s umělou inteligenci 

Záznamy natočené v roce 1972 byly pochopitelně v mnohem nižší kvalitě - černobílé, trhavé a rozmazané. Po téměř padesáti letech je však NASA pomocí programu, který využívá umělou inteligenci, upravila upravené do plynulé podoby šedesáti snímků za sekundu a do 4K vysokého rozlišení.

O jízdě na Měsíci toho možná prozradí víc, než následující video, ve kterém Generals Motors představuje svůj projekt lunárního roveru. Zatím je zahalen tajemstvím a podobu vozítka si můžete jen domýšlet.

Zdroje:
NASA, Lockheed Martin, MGM

Nejnovější články