Jízda na Měsíci v offroadu. Video ukazuje, že si ji astronauti užijí
29. 5. 2021 – 19:50 | Vesmír | Pavel Jégl | Diskuze:
![Jízda na Měsíci v offroadu. Video ukazuje, že si ji astronauti užijí](https://im.tiscali.cz/nedd/2021/05/27/1290068-profimedia-0609304349u-base_16x9.jpg.1152?1622108024.0)
Američané se už před půlstoletím proháněli po Měsíci v terénních vozech. Dostanou je znovu, příští lunární rover však bude technicky vyspělejší a autonomní.
Technický pokrok se nedá zastavit. Bude patrný také při chystaném návratu Američanů na Měsíc – mimo jiné u lunárního roveru.
Vozidlo, kterým budou astronauté křižovat Měsíc, bude samořiditelné, vybavené senzory a velkými displeji. Posádce umožní výpravy do míst až desítky kilometrů vzdálených od základny.
Dva lunární rovery, které bude dělit půl století
Pro otevřený rover bez kabiny vymysleli v NASA kategorii Měsíční terénní vůz (Lunar Terrain Vehicle, LTV). Jeho úkolem bude rozšířit oblast průzkumu v oblasti jižního pólu, kam jsou plánovány pilotované mise programu Artemis.
Artemis má po více než padesáti letech vrátit Američany na Měsíc, kam je přivedl v roce 1969 program Apollo. Astronauti odstartují v lodi Orion, kterou vynese do vesmíru raketa SLS. Doletí ke stanici Gateway na oběžné dráze Měsíce, kde přestoupí do lunárního modulu (Starship od SpaceX) a s ním přistanou na Měsíci. Podle harmonogramu by to mělo být v polovině dekády.
Na Měsíci potom astronauti nasednou na LTV a budou zkoumat naši přírodní družici. Plánované vozidlo postaví korporace Lockheed Martin a General Motors.
Vývoj nového lunárního roveru je stále v počátku. Ze samotného zadání je však patrné, že to bude otevřený vůz s elektrickým pohonem a vysokým stupněm autonomie, který poveze dva astronauty. Bude však schopen jezdit i bez posádky.
A proč vybrala NASA právě Lockheed Martin a General Motors?
Lockheed Martin spolupracuje s NASA dlouhodobě. Projektoval a vyrobil pro ni například loď Orion, klíčový prvek programu Artemis.
Společnost General Motors se zase podílela na vývoji lunárního roveru Lunar Roving Vehicle, který doprovázel na Měsíc astronauty v misích Apollo 15, 16 a 17.
Jedno z tehdejších vozidel z mise Apolla 16 vidíte v následujícím videu NASA během testu na Měsíci. Naznačuje, jak bude vypadat jízda příštích astronautů.
V roveru se proháněl astronaut Charles Duke. Filmoval ho parťák z mise John Young. Část videa ukazuje lunární autokros také z pohledu řidiče.
Duke si jízdu zvrásněným terénem zjevně užívá. Dosáhl během ní rychlosti 17 kilometrů za hodinu.
Retro s umělou inteligenci
Záznamy natočené v roce 1972 byly pochopitelně v mnohem nižší kvalitě - černobílé, trhavé a rozmazané. Po téměř padesáti letech je však NASA pomocí programu, který využívá umělou inteligenci, upravila upravené do plynulé podoby šedesáti snímků za sekundu a do 4K vysokého rozlišení.
O jízdě na Měsíci toho možná prozradí víc, než následující video, ve kterém Generals Motors představuje svůj projekt lunárního roveru. Zatím je zahalen tajemstvím a podobu vozítka si můžete jen domýšlet.