Pyramidy, jak je neznáme. V éře faraonů vypadaly jinak než dnes

13. 2. 2023 – 19:50 | Člověk | Pavel Jégl | Diskuze:

Pyramidy, jak je neznáme. V éře faraonů vypadaly jinak než dnes
Nynější podoba sfingy s Rachefovou, dříve také Chafreho, pyramidou. Na pyramidě jsou patrné zbytky obkladových kamenů. | zdroj: Profimedia

Egyptské pyramidy stojí už tisíce let, patří k nejobdivovanějším památkám na světě. Od doby svého vzniku se však značně změnily. Jak tedy vypadaly, když byly postaveny?

Byly vybudovány před tisíci let jako hrobky faraonů i některých jejich významných manželek a matek. Z pouštního písku vystupují jako věčné pomníky zašlé slávy starověkého Egypta dodnes.

Tyto ikonické pyramidy však nejsou neměnné. V průběhu tisíciletí se měnily. Zapracoval na nich zub času, zloději je rabovali, jejich části byly využívány jak materiál na jiné stavby. Proto vypadají jinak než v době, kdy vznikly.

Jak tedy pyramidy vypadaly? Nesplývaly s krajinou jako dnes, kdy jsou pískově hnědé, upozorňuje magazín Live Science.

Zářivě bílé pod egyptským Sluncem

„Všechny pyramidy byly obloženy jemným bílým vápencem a vápencový plášť pyramidám dodával hladkou, vyleštěnou vrstvu, která pod egyptským sluncem zářila jasně bílou barvou,“ cituje magazín Mohameda Megaheda, odborného asistenta Českého egyptologického ústavu.

Great_Pyramid_BDirect Digitální rekonstrukce Velké pyramidy v Gíze se současnou Káhirou v pozadí. | zdroj: Kredit-Budget Direct

Velká pyramida, nazývána také Chufuova či Cheopsova, postavená někdy mezi lety 2551 až 2528 před naším letopočtem, je největší a nejstarší ze pyramid v Gíze. Její plášťové kameny byly později znovu použity na jiné stavby. A podobný osud měly další pyramidy.

Obkladové kameny pyramid se začaly rozebírat za Tutanchamonovy vlády (1336 až 1327 před naším letopočtem). V této činnosti se pokračovalo až do 12. století našeho letopočtu. Dílo zkázy patrně dokonalo zemětřesení v roce 1303, které některé ze zbývajících kamenů uvolnilo.

Jejich lesk je minulostí

Dodnes si pyramidy v Gíze zachovaly jen malou část svého původního vápencového pláště. Je ale značně zvětralá a vypadá omšele.

profimedia-0648839708 Bělostné starověké pyramidy zařící nad Nilem. | zdroj: Profimedia

Rachefova, dříve také Chafreho pyramida, postavená v Gíze kolem roku 2500 před naším letopočtem, která je jen o několik metrů nižší než Velká pyramida, má kolem svého vrcholu zbytky obkladových kamenů. (Je to patrné na náhledovém snímku.)

Tento obklad vyvolává dojem, že na první vrchol je nasazen vrchol druhý. Ve starověkém Egyptě měla tato pyramida také červený žulový plášť kolem spodních pater, píše egyptolog Miroslav Verner ve své knize „The Pyramids: The Archaeology and History of Egypt's Iconic Monuments“. Měla ho také třetí a nejmenší ze tří hlavních pyramid v Gíze, Menkaureova.

Kam se poděly pyramidiony?

Na vrcholu pyramid v Gíze dnes nic není, ale původně se na nich nacházely hlavice nazývané pyramidiony. Některé byly pokryté směsí zlata a stříbra. Vypadaly jako špičaté šperky na vrcholcích pyramid.

profimedia-0147715381 c Pyramidion z pyramidy v Dahšúru vystavený v Egyptském muzeu v Káhiře. | zdroj: Profimedia

Většina pyramidionů byla rozkradena, dochovalo se jen několik exemplářů, které jsou vystaveny v muzeích.

Poměřováno s někdejším leskem egyptských pyramid se jejich chybějící prvky dnes mohou jevit jako otevřené rány. Na druhou stranu po jiných dávných kulturách zůstalo mnohem míň.

Zdroje:
Live Science, Miroslav Verner/The PyramidsThe Archaeology and History of Egypt's Iconic Monuments

Nejnovější články