Recept na superimunitu proti covidu. Dává ho studie z Oregonu

17. 12. 2021 – 18:24 | Člověk | Pavel Jégl | Diskuze:

Recept na superimunitu proti covidu. Dává ho studie z Oregonu
Protilátky ve tvaru Y útočící na částici koronaviru. | zdroj: Profimedia

Superimunitu vytvářejí průlomové infekce po očkování, potvrzují biologové.

Nejlepší ochranou proti covidu je dosáhnout superimunity. Biologové a imunologové z Oregonu tak v nové studii popisují stav, kdy člověk získá vysokou odolnost proti nejrůznějším variantám nemoci.

Výsledky jejich laboratorních experimentů, publikované v odborném časopisu Journal of the American Medical Association (JAMA), naznačují, že superimunitu vytváří průlomová nákaza – to je infekce, kterou člověk dostane po očkování proti viru SARS-CoV-2.

Brnění proti covidu

„Naše studie upozorňuje, že lidé, kteří jsou očkováni a poté vystaveni průlomové infekci, získají skutečnou superimunitu. Lepší imunitní odpověď už získat nemůžete,“ cituje magazín Oregonské univerzity hlavního autora studie, mikrobiologa a imunologa Fikadu Tafesse.

Výzkumníci ve studii jako první použili živé varianty viru SARS-CoV-2 k tomu, aby měřili zkříženou neutralizaci krevního séra z průlomových případů.

Studie porovnávala vzorky krve odebrané celkem 52 jedincům – zaměstnancům univerzity, kteří byli očkováni dvěma dávkami vakcíny od společenství firem Pfizer a BioNTech distribuovanými pod názvem Comirnaty.

U 26 z nich testy zjistily mírné průlomové infekce. Za potvrzenými průlomovými případy v 10 stála varianta delta, u ostatních jedinců to byly varianty jiné.

Při práci v laboratoři vědci měřili imunitní odpověď na živý virus vystavený vzorkům krve odebraným lidem s průlomovými případy a porovnávali ji s imunitní odpovědí kontrolní skupiny, kterou tvořili lidé bez průlomové infekce.

Byl to první výzkum tohoto typu. Výzkumníci v něm zjistili, že u průlomových případů se na počátku vytvořilo víc protilátek, které výrazně účinněji neutralizovaly živý virus.

Očkování je grunt

Vědci zkoumali imunitu ještě před tím, než se začala lavinovitě šířit varianta omikron. Předpokládají však, že průlomová infekce bude obdobně účinná i za omikronu.

„Nezkoumali jsme konkrétně omikronovou variantu, ale na základě výsledků této studie bychom očekávali, že průlomové infekce způsobené omikronem vygenerují u očkovaných lidí obdobně silnou imunitní odpověď,“ pravil Tafesse.

Spoluautor Tafessem vedené studie Marcel Curlin na univerzitním webu předpověděl: „Myslím, že to (výsledky studie) vypovídá o konci hry. Neznamená to sice, že jsme na konci pandemie, ale ukazuje, kde nejspíš přistaneme. Jakmile budeme očkováni a poté vystaveni viru, pravděpodobně se nám bude dařit dobře, budeme chráněni i před příštími variantami. Klíčem však je, abychom byli očkováni. Potřebujeme mít základ ochrany.“

Superimunita pro očkované a infikované však neplatí absolutně. Sotva s ní mohou počítat lidé s oslabenou imunitou. Co víc, silná imunitní ochrana může časem výrazně slábnout, což platí jak pro imunitu získanou vakcinací, tak infekcí.

Většina současných vakcín, včetně Pfizeru, dosud chrání před vážným průběhem choroby i v případě omikronu. Tato účinnost však s rostoucím počtem mutací viru poklesla. Pokud jste nedostali posilovací dávku očkovací látky, dvě základní injekce k superimunitě stačit nemusí. 

Zdroje:
JAMA, OHSU

Nejnovější články