V pyramidách možná skrývají tajné komory, jak naznačuje skenování

- Člověk autor: art

Při skenování povrchu pyramid v egyptské Gíze naměřili vědci velké teplotní odchylky. Největší zaznamenali u Chufuovy pyramidy. Mohlo by to naznačovat, že v pyramidách jsou skryté komory.  

Pyramidy zřejmě skrývají další tajemství

Pyramidy zřejmě skrývají další tajemství,zdroj: ThinkStock

U některých kamenných bloků vědci naměřili teploty až o šest stupňů vyšší než u kvádrů sousedních. "Obzvlášť působivou" teplotní anomálii zaznamenali u tří sousedních kamenů u paty východní části Chufuovy neboli Cheopsovy pyramidy.

Odlišná teplota kamenů by podle vědců mohla naznačovat existenci skrytých prostor, ale mohla by být i důkazem zvláštního způsobu vnitřního proudění vzduchu či rozdílných materiálů použitých při výstavbě hrobek faraonů.

Termální průzkum pyramid se konal dva týdny během všech částí dne, kdy slunce stavební kameny pyramid různě ohřívá. Teplotní skenování egyptských památek bude pokračovat až do konce roku 2016.

Gízské pyramidy leží na okraji egyptské metropole Káhiry a jsou hlavním lákadlem místního turistického ruchu. Postaveny byly v období čtvrté dynastie ve 3. tisíciletí před naším letopočtem.

Tagy: Egypt archeologie kulturní památky pyramidy památky a architektura

Zdroje: ČTK