Člověk

Člověk

Štěstí, nebo naděje? Vědci identifikovali nejdůležitější emoci pro naše životy

Nová studie expertů z katedry psychologických věd americké University of Missouri identifikovala nejdůležitější emoci pro smysl života. Není to štěstí ani vděčnost, ale... 
Člověk

Zubař prolomil šifru mistra Leonarda, oba jsou geniální

Po více než pět stoletích byl ve slavném Leonardově díle objeven skrytý geometrický klíč. London‑based dentist Rory Mac Sweeney dokázal, že mezi nohama Vitruviánského muže se nachází ekvilaterální trojúhelník, jenž propojuje krásu umění s funkční anatomií – a překvapivě odhaluje vědeckou souhru kresby s lidskou čelistí.
Člověk

Hrají si vědci na Boha? Tvoří vlastní lidskou DNA

Biologická věda dosáhla v posledních desetiletích tak ohromujících pokroků, jako je například přesná editace genomu, že se vědci pouštějí do logického, ale zároveň kontroverzního kroku: budování lidské DNA od základů.
Člověk

Magnetická rezonance odhalí, jak rychle doopravdy stárnete

Výzkumný tým z Duke, Harvardu a Nového Zélandu představil nástroj, který pomocí jediného mozkového MRI snímku určí biologické stáří mozku – ne jen běžný věk. Metoda “DunedinPACNI” dokáže předpovědět riziko demence, chronických onemocnění i úmrtnosti. Přinášíme analýzu průlomového objevu, který může změnit medicínu i prevenci ve středním věku.
Člověk

Lidský mozek slabě září, co to znamená?

Vědci přišli se vzrušující zprávou: naše mozky září. Vědci z Aglona University z Kanadského Ontaria zjistili, že lidský mozek má luminiscenční vlastnosti při metabolizování energie. Jde o velmi slabé záblesky světla, nazývané ultraslabé fotonové emise (UPE), které vznikají při rozpadu a ztráty hybnosti elektronů, jež pak uvolňují protony.
Člověk

Vědci: Závislost na sociálních sítích dohání děti k sebevražedným myšlenkám

Že mají chytré telefony a sociální sítě negativní dopady na duševní zdraví dětí a mladistvých, ukázala už nejedna studie. Ta nová přímo spojila závislost na mobilech, sítích a videohrách se sebevražednými myšlenkami a chováním.
Člověk

Po triumfu kolaps: proč maraton otevírá dveře infekcím

Proč mnozí běžci onemocní krátce po dokončení maratónu? Nové přehledové studie vysvětlují, jak dlouhodobé vyčerpání, dehydratace, infekční úrazy střev a nízký příjem elektrolytů vytváří „imunitní okno“, které může trvat dny. Tento článek shrnuje klíčové mechanismy a nabízí vědecky podložené tipy, jak se ochránit.
Člověk

Používáte mobilní telefon na WC? Pozor, je to nebezpečné!

Většina z nás si bere na WC mobilní telefon, aby využila chvilku oddechu mezi prací k přečtení zpráv nebo odepsání přátelům na Messengeru. Tento zvyk však může být podle vědců nebezpečný. Zvyšuje riziko přenosu a množení nebezpečných bakterií a může způsobit hemeroidy nebo neurologické potíže.